20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora. To doskonała okazja, aby przypomnieć ludziom, jak ważną częścią społeczeństwa są osoby starsze.
To seniorzy przekazują młodym pokoleniom swoją mądrość, są najlepszymi przyjaciółmi wnuków i ich mentorami.
Osoby w wieku podeszłym stanowią niezwykle liczną grupę społeczną. Według szacunków na świecie żyje aktualnie około 600 mln osób, które przekroczyły 60. rok życia.
Niestety, mimo że grono emerytów stale się powiększa, osoby starsze nadal muszą zmagać się z różnymi trudnościami dnia codziennego m.in. zdrowotnymi i finansowymi. Większość starszych osób przyznaje, że poziom ich życia na emeryturze uległ pogorszeniu. Niskie stawki świadczeń oraz konieczność wykupywania drogich leków to bolączki większości seniorów.
Przypadający na 20 października Europejski Dzień Seniora to dobra okazja, aby rozpocząć debatę o poziomie życia seniorów.
Starzejemy się wszyscy i prędzej czy później sami będziemy musieli mierzyć się z problemami, które dotyczą starszej grupy wiekowej. Według Eurostatu w 2060 r. będziemy jednym z najstarszych społeczeństw Europy – 65 rok życia osiągnie niemal 33 procent Polaków.
W Warszawie w 2020 r. prognozowana liczba ludności w wieku emerytalnym wzrośnie o 72,6 tys. w stosunku do roku 2010. Z tej okazji Globalna Sieć Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu Światowej Organizacji Zdrowia wydała kluczową, dla przedstawionego problemu, publikację „Miasta Przyjazne Starzeniu: Przewodnik”. Liczne badania i statystyki wskazują, że to właśnie dyskryminacja ze względu na wiek jest jedną z częściej doświadczanych przez Polaków form dyskryminacji. Mimo, że stoimy w obliczu poważnego problemu społecznego, nie potrafimy się z nim uporać i pomóc ludziom, którzy zasługują na wsparcie i mimo wieku nadal są ważną częścią społeczeństwa.
Tygodnie Seniora, konferencje poświęcone problemowi starzenia się społeczeństwa oraz Dni Osób Starszych, to jeden z najlepszych sposobów na rozgłoszenie tego ważnego problemu. Oby takich inicjatyw było coraz więcej.