Wśród młodych ludzi panuje przekonanie, że seniorzy nie odczuwają potrzeb seksualnych. To nieprawda. Choć rzeczywiście, jest to sprawa dość indywidualna, to jednak trudno mówić o zupełnym zaniku libido. Niestety, w naszym społeczeństwie seks w wieku emerytalnym to zwykle temat tabu. Dotyczy jednak milionów ludzi, dlatego nie ma powodu, by udawać, że nie istnieje! Jak zatem wyglądają „te sprawy” u osób starszych? Warto poznać najważniejsze fakty o popędzie seksualnym w jesieni życia oraz zdementować krążące na ten temat mity.
Fakty
- Faktem jest, że ze względów hormonalnych, wiele kobiet po 50. roku życia, czyli jeszcze w wieku przedemerytalnym, doznaje wyraźnego spadku libido. Naturalne procesy zachodzące w organizmie podczas przekwitania to burza hormonów przypominająca dorastanie. Niektóre panie muszą po prostu przetrwać ten okres, innym pomagają preparaty przepisywane przez specjalistę. Stan zdrowia w okresie menopauzalnym warto na bieżąco konsultować z ginekologiem-endokrynologiem, by zapewnić sobie nie tylko dobrą kondycję fizyczną, ale też optymalne samopoczucie psychiczne. W wielu przypadkach właściwa kuracja pozwala odzyskać radość z życia, przywracając też wyższe libido.
- Prawdą jest, że wśród mężczyzn spadek popędu seksualnego jest dużo rzadszym problemem niż wśród kobiet. Panowie muszą jednak zmierzyć się z innymi, poważnymi komplikacjami. O ile libido u ponad połowy z nich pozostaje na wcześniejszym poziomie, to jednak możliwości fizyczne utrudniają utrzymanie dotychczasowej aktywności seksualnej. Podobnie jak w przypadku kobiet, pomóc może specjalista. Zadaniem endokrynologa będzie w tym przypadku pomoc w utrzymaniu testosteronu na poziomie zapewniającym mężczyźnie satysfakcję ze zbliżeń. Zwykle nieodzowne jest także wsparcie psychiczne ze strony kobiety. Dobre samopoczucie jest bowiem kluczem do sukcesu!
- W starszym wieku uczucia są w łóżku ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Do seksu skłania nie tyle sam popęd fizyczny, co głównie psychiczna potrzeba bliskości. Wynika to z wielu czynników. Oczywistym jest, że ciało przestaje być tak atrakcyjne, jak w młodości. Dlatego to właśnie uczucia, przyjaźń, przywiązanie i wspólne doświadczenia cementują związek i pozwalają nadal dostrzegać w partnerze obiekt pożądania. To bliska, wzbudzająca zaufanie osoba pozwala akceptować starzejące się ciało i ośmiela do erotycznych zbliżeń. Poza tym, w starszym wieku często ma się już mniej zmartwień, a codzienny spokój, brak pośpiechu i zawodowych obowiązków sprzyja odprężeniu, dzięki któremu przyjemność czerpana z seksu jest dużo większa.
Mity
- Mitem zdecydowanie jest teoria, jakoby seks w podeszłym wieku szkodził zdrowiu. Oczywiście, osoby starsze powinny unikać nadmiernego wysiłku, by nie przeciążyć serca, jednak rozsądne współżycie czyni dla zdrowia wiele dobrego. Przede wszystkim, seks może być zbawienny dla psychiki. Podnosi poczucie własnej wartości i pomaga zachować młodość mentalną. Amerykańscy naukowcy dowiedli też, że łóżkowe igraszki pomagają seniorom uśmierzyć bóle artretyczne i reumatyczne! Ponadto, specjaliści zapewniają, iż u osób powyżej 65. roku życia jeden orgazm tygodniowo wzmacnia układ krążenia, system nerwowy i odpornościowy. Niemniej, należy pamiętać, by na każdej płaszczyźnie dostosowywać aktywność fizyczną do indywidualnych możliwości kondycyjnych. Ostrożności nigdy za wiele, szczególnie wśród osób mających kłopoty z nadciśnieniem, sercem, układem ruchu.
- Nieprawdą jest także, że jeśli ochota na seks minie, to nie da się jej już odzyskać. Wahania hormonów można regulować środkami farmakologicznymi, a uczucie wypalenia można omówić z terapeutą. Ważnym jest, by partnerzy wspólnie dążyli do ponownego rozniecenia pożądania, nie odwracając się od siebie i nie przyjmując, że bierność seksualna w starszym wieku jest czymś normalnym. Seksuolodzy doradzają, by na wszelkie problemy w tej materii reagować jak najszybciej, najlepiej przy pierwszych oznakach menopauzy u kobiet lub andropauzy u mężczyzn. Tym bardziej, że ok. 60. roku życia, po szaleństwie hormonów w czasie klimakterium, u kobiet podnosi się poziom testosteronu. W tym samym czasie, u mężczyzn rośnie poziom hormonów typowo kobiecych. Oznacza to, że gospodarka hormonalna kobiet i mężczyzn staje się do siebie podobna najbardziej na przestrzeni całego życia. To właśnie w tym okresie prawdziwego znaczenia nabiera stwierdzenie, że „łączy kogoś chemia”!
- Absolutnym fałszem jest przekonanie, iż w pewnym wieku seks staje się wstydliwy! Choć wiele jego aspektów ulega zmianie, jednak prawo do odczuwania przyjemności z miłości fizycznej ma każdy, bez względu na to, ile minęło mu wiosen. Co więcej, seksuolodzy zgodnie twierdzą, że życiowe doświadczenie i doskonała znajomość swojego ciała oraz swoich potrzeb pozwala na nowo odkrywać radość w łóżku. Istnieje nawet spora grupa ludzi, którzy zgodnie twierdzą, że dopiero na emeryturze zaczęli odczuwać prawdziwą satysfakcje z życia erotycznego. Potrzeby seksualne u seniorów są faktem i nie ma powodów, by ukrywać swoje libido!