Choroba dotykająca głównie kobiet, daje objawy ze strony układu mięśniowego i kostno-stawowego, ale dotyka także sfery emocjonalnej – fibromialgia. Co to za choroba, jakie są jej symptomy i na czym polega leczenie?
Czym jest fibromialgia?
Fibromialgia (fibromyalgia) to przewlekłe schorzenie, które atakuje głównie kości, stawy i mięśnie. Na chorobę zapadają najczęściej kobiety, jednak może ona dotyczyć każdego, niezależnie od wieku.
Choroba zwykle uaktywnia się po istotnym wydarzeniu, takim jak wypadek, inna choroba (infekcja, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby tarczycy). Nie jest to jednak dolegliwość na tle psychicznym, a niektóre wydarzenia jedynie uaktywniają skłonność do tego schorzenia.
Przyczyny powstawania tej choroby nie są znane, uważa się jednak, że mają związek z niedoborem serotoniny w mózgu. Choroba jeszcze niespełna pół wieku temu uznawana była za zapalenie tkanki łącznej włóknistej, jednak dzisiaj wiadomo, że fibromialgia nie wynika ze stanu zapalnego.
Fibromialgia – objawy
Zarówno objawy, jak i stopień ich nasilenia oraz częstotliwość występowania mogą być różne. Chorzy odczuwają bóle mięśniowe, które mogą być kłujące, pulsujące, z odczuciem ciepła lub bez, często podobne do odczuć w trakcie przeziębienia. Bólom towarzyszą skurcze mięśni, a także sztywność i nadmierne napięcie. Ból dotyczy zwykle wielu miejsc na ciele i jest obustronny symetryczny. Bolą najczęściej plecy, ręce, dłonie, kolana, stopy. Zdarzają się silniejsze napady bólu, utrzymujące się kilka dni lub tygodni, po czym często mijają nawet na kilka miesięcy.
Najczęściej jednak ból towarzyszy choremu nieustannie, może zmieniać się w zależności od różnych czynników, takich jak:
- pogoda;
- stres, zmęczenie;
- ilość snu;
- stan emocjonalny.
Poza objawami ze strony mięśni chorzy na fibromialgię często skarżą się na dolegliwości takie jak:
- Bezsenność – nie występują trudności w zasypianiu, a zaburzenia fazy snu REM, określanej jako faza ,,szybkich ruchów gałek ocznych”. Zaburzenia tej fazy uniemożliwiają odpoczynek, odnowę organizmu oraz wpływają na złe samopoczucie psychiczne. W konsekwencji osoby chorujące na fibriomialgię budzą się zmęczeni.
- Przewlekłe zmęczenie – osłabienie może być tak silne, że uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie, utrzymuje się stale lub przynajmniej przez kilka miesięcy.
- Parestezje – wrażenie mrowienia kończyn i twarzy.
- Nadwrażliwość skóry w trakcie dotyku.
- Zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
- Niepokój, depresja.
- Nadwrażliwość pęcherza moczowego oraz ból w trakcie oddawania moczu.
- Częste bóle głowy, nawet bardzo silne przypominające napad migreny.
Fibromialgia – leczenie
Nie jest znana przyczyna fibriomialgi, dlatego też nie ma skutecznego leczenia. Objawowo można stosować leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Często zaleca się także niewielkie dawki leków przeciwdepresyjnych, podnoszących poziom serotoniny, są to tzw. selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Osoby chore na fibriomialgię nie mogą zapominać o odpowiedniej dawce ruchu. Aktywność fizyczna pomaga rozluźnić mięśnie i zmniejsza dolegliwości bólowe. Ćwiczenia powinny jednak być wprowadzane stopniowo, ponieważ nadmierne przeciążenie organizmu może nasilić objawy.