Fundusze osób starszych nie wyglądają najlepiej. Sytuacja w naszym kraju odnośnie emerytur nie stoi na najlepszym poziomie. Oczywiście są seniorzy, którzy posiadają wysokie emerytury i im niczego nie brakuje, niestety znaczna większość ma emerytury w wysokości 1000 zł lub maksymalnie 1500 zł. Sami seniorzy w przeprowadzanych badaniach źle oceniają swoją sytuacje finansową – tylko 5% osób starszych uznało ją za „dobrą”, a aż 46% seniorów określiło ją jako jednoznacznie złą. 44% osób starszych zadeklarowało, że nie starcza im pieniędzy do następnego miesiąca, a dla 14% stanowi to regułę.
Ostrzegaj seniora przed pożyczkami i kredytami
Seniorzy przy ciężkiej sytuacji materialnej decydują się czasami na zaciągnięcie pożyczki lub kredytu. Należy tę sytuację dokładnie przedyskutować z osobą straszą. Wiele szybkich pożyczek jest nieopłacalnych i może wpędzie w jeszcze większe kłopoty finansowe. Oczywiście można zdecydować się na zaciągnięcie kredytu, ale osoba starsza nie zawsze ma zdolność kredytową. Banki, które udzielają pożyczki lub kredytu, patrzą na wiek oraz na dochody. Często osoby starsze nie dostają kredytu z powodu wieku, ponieważ banki patrzą na to, ile lat będzie się miało podczas ostatniej spłaty raty. Często wcale nie jest potrzebne zaciągnięcie pożyczki. Pomoc rodziny w takich sytuacjach okazuje się w zupełności wystarczająca. Nie trzeba dawać seniorowi pieniędzy, wystarczy raz na jakiś czas zrobić zakupy lub wykupić leki, które często są bardzo drogie. To w zupełności wystarcza. Przy takiej pomocy najbliższych osoba starsza może stanąć finansowo na nogi.
Planuj i zarządzaj finansami
Niektóre osoby źle zarządzają swoimi finansami. Wydają pieniądze na rzeczy niepotrzebne, a później brakuje im na rachunki i najpotrzebniejsze rzeczy. Warto porozmawiać na ten temat z seniorem i dojść do kompromisu – rozplanować wydatki, rozpisać najpotrzebniejsze rzeczy, opłacić seniorowi rachunki. Warto także robić mu zakupy w miarę możliwości finansowych, wtedy będziesz mieć pewność, że niczego mu nie zabraknie. Resztę środków, jakie zostaną, senior może przeznaczyć na swoje potrzeby. Jeśli zostają mu jakieś oszczędności, warto pomyśleć o założeniu konta oszczędnościowego lub lokaty. Odłożone pieniądze mogą za kilka lat okazać się bardzo pomocne w nieoczekiwanych i niespodziewanych wydatkach lub sytuacjach.