Szukaj

Gadeamus dla trzeciego wieku

W Filharmonii Częstochowskiej im. Bronisława Hubermana odbyła się uroczysta inauguracja kolejnego, jubileuszowego, bo dwudziestego już roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy Akademii im. Jana Długosza. Na uroczystości pojawili się tłumnie nie tylko studenci, ale także liczni zaproszeni goście oraz oczywiście władze uczelni z rektorem Akademii dr.hab,inż.prof. AJD Zygmuntem Bąkiem na czele. Z życzeniami dla dwudziestoletniego uniwersytetu pośpieszyli m.in. prezydent Częstochowy Krzysztof Matyaszczyk i przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zdzisław Wolski. Nie zabrakło również powinszowańć od parlamentarzystów. Osobiście złożył je seniorom poseł Marek Balt, pozostali posłowie przekazali serdeczności w formie listów.

Z okazji rocznicy powstania UTW uczelnia wydrukowała specjalny numer swojego biuletynu. W jubileuszowym wydawnictwie zaprezentowana została rok po roku historia uczelni dla starszych studentów. Z przedrukowanych z kroniki uniwersyteckiej zapisków można się było m.in. dowiedzieć, że inicjatorkami powołania do życia przy ówczesnej Wyższej Szkole Pedagogicznej w Częstochowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku były panie: dziekan Wydziału Pedagogicznego WSP dr Maria Juszczyk  oraz emerytowania nauczycielka mgr Leokadia Chrząstek. Gdy uczelnia startowała z propozycją dla osób w średnim i starszym wieku chętnych do nauki było 165 słuchaczy. Od 1994 roku, gdy oficjalnie działalność rozpoczął UTW z roku na rok liczba studentów stale  rosła. Dzisiaj słuchaczy na UTW jest blisko 800, a liczba chętnych do nauki ciągle wzrasta.

W trackie uroczystej inauguracji kolejnego roku akademickiego uhonorowano nie tylko nowych studentów, którzy ubrani w czapki wzorowane na zachodnich uczelniach odebrali legitymacje studenckie, ale także studentów-rekordzistów. W tej ostatniej grupie znalazło się 26 osób, które w zajęciach dla seniorów uczestniczą od samego początku powstania Uniwersytetu, czyli od 20 lat.  Jedną z najstarszych, uhonorowanych okolicznościowym dyplomem studentek jest pani Krystyna Biskup, która 15 grudnia ukończy 90 lat. Pani Krystyna jest emerytowaną nauczycielką. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Poznańskim. Przez kilkadziesiąt lat uczyła języka polskiego m.in. w III LO im. W.Broniewskiego i Zespole Szkół Medycznych w Częstochowie. Przez jakiś czas wykładała także w Studium Nauczycielskim w Częstochowie, które po latach przekształcone zostało w Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Częstochowie.

– Od 1982 roku jestem na emeryturze – opowiada pani Krystyna. – Zawsze była osobą aktywną, więc gdy tylko pojawiła się możliwość uczestniczenia z zajęciach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, od razu się zapisałam. Przez te dwadzieścia lat poznała na studiach wielu wspaniałych ludzi. Panuje tutaj naprawdę miła atmosfera. Mam okazję do spotkań z nowymi ludźmi, ale także do uczestniczenia w ciekawych zajęciach. Korzystam niemal ze wszystkich. Lubię oczywiście zajęcia z literatury i historii, ale z zainteresowaniem dowiaduję się tutaj także wielu rzeczy z zakresu polityki, a także zdrowia. Ciekawe są porady medyczne dla nas, osób starszych – dodaje pani Krystyna.

Pani Biskup uczęszcza na zajęcia UTW razem ze swoją była studentką. Na Uniwersytecie dla seniorów pani Krystyna po wielu lata spotkała się z panią Emilią Jabłońską.

– Kiedyś byłyśmy nauczycielką i uczennicą, teraz jesteśmy obie studentkami, tak to się czasami zabawnie składa – śmieje się pani Emilia. – Obie nie chcemy siedzieć w domu, ciągnie nas do ludzi, chcemy się dowiadywać nowych rzeczy, dlatego uczęszczamy na zajęcia.

Właśnie chęć poznania nowych ludzi, to główna motywacja nowych słuchaczy UTW. Po przejście na emeryturę coraz więcej osób w średnim i starszym wieku nie chce zamykać się w domu. Szukają nowych możliwości, a te znajdują właśnie na Uniwersytecie. Taka motywacja kierowała m.in. paniami Marią Cichocką i Anną Grzelczyk. Panie poznały się w trakcie zapisów na UTW. Obie przyszły na uczelnię, aby nie gnuśnieć w domu. Chcą ciekawie spędzać wolny czas, ale także planują realizację pasji, na które wcześniej nie zawsze miały czas. Chcą m.in. uczestniczyć w zajęciach plastycznych.