Osoby dbające o zdrowy tryb życia wiedzą, jak ważne jest spożywanie produktów pełnoziarnistych. Często jednak zapominamy o bardzo wartościowym zbożu, jakim jest gryka. To nieco mniej znane i znacznie rzadziej spożywane zboże jest bardzo wartościowe pod względem zawartości związków odżywczych. Po grykę powinny sięgać zwłaszcza osoby chorujące na nadciśnienie, cukrzycę, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego, a także osoby otyłe.
Gryka – właściwości
Gryka zwyczajna, nazywana również tatarką, uprawiana jest w Polsce jako roślina jednoroczna. Kwitnie w okresie od lipca do sierpnia, dorastając do wysokości ok. 1 metra. W przemyśle wykorzystuje się grykę najczęściej jako kaszę gryczaną. Coraz popularniejsza staje się jednak wytwarzana z gryki mąka gryczana bezglutenowa. Gryka jest więc dobrą alternatywą dla osób nietolerujących glutenu. Zboże to spożywa się również w postaci smacznego miodu gryczanego.
Gryka jest zbożem bardzo pożywnym i zawiera stosunkowo dużo kalorii, jednak spora zawartość błonnika sprawia, że roślina nadaje się także dla osób na diecie. Wysoka zawartość błonnika w gryce usprawnia pracę układu trawiennego i obniża poziom cholesterolu, co jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca. Zboże to jest szczególnie polecane dla osób cierpiących na zaparcia i dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Ponadto, gryka jest bogatym źródłem związków takich jak np.:
- Białko – zawartość białka w gryce to nawet 19%, dlatego jest to zboże szczególnie odżywcze. Co ważne, białko występujące w gryce odznacza się wysoką jakością, dzięki czemu znacznie większa jego ilość jest przyswajana przez organizm. Zaledwie 100 g gryki dostarcza dzienną dawkę aminokwasów niewytwarzanych w organizmie.
- Niewielkie ilości tłuszczu – gryka zawiera ok. 3% tłuszczów, wśród których są głównie wartościowy kwasy tłuszczowe nienasycone.
- Liczne witaminy – w gryce znajdziemy całą gamę witamin, m.in.: witaminy z grupy B (B1, B2, B6), witaminę E, niacynę.
- Związki mineralne – magnez, potas, fosfor, żelazo, cynk.
- Flawonoidy.