Szukaj

Holter – na czym polega to badanie?

Holter – na czym polega to badanie

Choroby układu krążenia często objawiają się nieregularnie, w postaci napadowych epizodów zaburzeń rytmu serca, duszności, czy omdleń. Jedną z metod pomocnych w ocenie pracy mięśnia sercowego jest badanie holterowskie, czyli EKG wykonywane metodą Holtera. Na czym polega i w jaki sposób wykonuje się to badanie?

 

Co to jest Holter?

Badanie holterowskie polega na 24-godzinnym monitoringu i rejestracji pracy serca w warunkach domowych. Specjalne elektrody umieszcza się na skórze klatki piersiowej. Elektrody połączone są z urządzeniem rejestrującym, które nosi się nieustannie przez kolejną dobę. Za pomocą Holtera wykonuje się badanie EKG (elektrokardiograficzne), jednak trwające cała dzień i noc, zarówno w trakcie wysiłku, jak i spoczynku.

Bardzo ważne jest, aby w tym czasie zachowywać się naturalnie i wykonywać wszystkie rutynowe czynności. Dzięki temu wynik badania holterowskiego będzie wiarygodny. W zależności od zaleceń lekarza badanie może trwać dłużej, nawet kilka dni.

 

Jakie zaburzenia można wykryć metodą Holtera?

EKG metodą Holtera pozwala na uzyskanie więcej informacji w porównaniu do wyrywkowego badania w warunkach szpitalnych, za pomocą którego ocenie poddaje się pracę serca tylko w krótkim czasie. Urządzenie monitoruje osobę badaną przez 24 godziny, dzięki czemu możliwa jest rejestracja pracy serca m.in. w okresie wzmożonego wysiłku, stresu, czy w godzinach występowania ewentualnego bólu i innych dolegliwości.

Badanie holterowskie jest pomocne w diagnozie chorób serca, wyjaśniając przyczyny dolegliwości takich jak bóle i kłucie w klatce piersiowej, duszności, omdlenia, czy nadmierne osłabienie. Do schorzeń układu krążeniowego zalicza się m.in:

  • zaburzenia rytmu serce,
  • zaburzenia przewodnictwa,
  • upośledzenia ukrwienia mięśnia sercowego.

 

Przebieg badania holterowskiego – jak się przygotować?

EKG metodą Holtera nie wymaga szczególnych przygotowań. Przed badaniem warto pamiętać o kąpieli, ponieważ nie będzie to możliwe w trakcie rejestracji pracy serca. Skóra klatki piersiowej, gdzie zostaną umieszczone elektrody, powinna być czysta i sucha. Nie należy więc stosować żadnych kremów i balsamów. Badanie holterowskie jest całkowicie bezbolesne i nie ma wpływu na zdrowie Pacjenta. W razie potrzeby może być powtarzane wielokrotnie.

W trakcie badania warto zapisywać wszystkie wykonywane czynności, które mogą mieć wpływ na pracę serca. Są to m.in.: aktywność fizyczna, sytuacje stresujące, pory przyjmowania leków. Po upływie czasu badania należy zgłosić się do lekarza, który odczyta zapis z urządzenia i na jakiego podstawie oceni pracę mięśnia sercowego.