Narodowa Pielgrzymka Husarii po raz pierwszy przybyła na Jasną Górę pokłonić się Matce Bożej Jasnogórskiej.
Pielgrzymi stanęli w Kaplicy Cudownego Obrazu (15 marca) w historycznych strojach. Reprezentowali 13 formacji – przede wszystkim chorągwie husarskie, ale też chorągwie pancerne i towarzystwa dawnej jazdy, które łączą w sobie wszystkie elementy związane z dawną kawalerią I Rzeczypospolitej. Zebrane chorągwie reprezentowały m.in.: Chełmno, Białystok, Warszawę, Ogrodzieniec, Sandomierz, Kraków, Kielce, Będzin. Przy samym ołtarzu czuwali rycerze warty honorowej z charakterystycznymi dla husarii długimi kopiami.
„Wielka radość w naszych sercach zakwitła, bowiem jest to trzecia pielgrzymka husarii, ale po raz pierwszy czyniona jako pielgrzymka narodowa. Udało się zebrać wszystkie chorągwie husarskie istniejące w Rzeczypospolitej, grupy rekonstrukcji historycznej, które z jednej strony ukazują pewien aspekt materialny, ale przecież ta materia, to jest tylko ozdoba do tego, co rzeczywiście staramy się krzewić swoim duchem, swoją postawą, i jest to przede wszystkim również edukacja. Niebywałe jest to, co się dzieje w tej chwili z ograniczaniem programu historii w szkole. My jesteśmy żywymi nauczycielami historii, i to, co czynimy, czynimy z wielkim namaszczeniem, z wielkim profesjonalizmem, może nie wypada się chwalić w tym miejscu, ale naprawdę tak staramy się czynić” – mówi Jarosław Struczyński, kasztelan gniewski, porucznik Chorągwi Husarskiej Jego Miłości Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego.
Husarze zgromadzili się przed Domem Pielgrzyma, skąd rozpoczęli uroczyste przejście do Kaplicy Matki Bożej. Mszy św. o godz. 16.45 przewodniczył o. Eustachy Rakoczy, kapelan Rycerstwa Jasnogórskiej Hetmanki. Podczas Eucharystii zostały poświęcone szable husarzy jako obrońców Ojczyzny, a także sztandar nowo powstałej chorągwi. W uroczystej modlitwie uczestniczył płk Michał Kamiński, ostatni kawaler Orderu Wojennego Virtuti Militari.
„Sejm Polski w roku 1776 podjął uchwałę o likwidacji husarzy i pancernych jako formacji wojskowych i utworzenie w ich miejsce kawalerii narodowej w czterech brygadach koronnych i dwóch brygadach litewskich, husaria więc odrzuciła zbroje i skrzydła. Sejm roku 1776, chcemy przywołać tych posłów, niech zobaczą, że husaria Rzeczypospolitej żyje, że dumnie dzisiaj razem z pancernymi stanęła na Jasnej Górze zwycięstwa, by tutaj pokłonić się Hetmance Oręża Polskiego” – powiedział o. Eustachy Rakoczy rozpoczynając mszę św.