Hyzop lekarski to wyjątkowa roślina, która nie tylko zdobi nasze ogrody, ale także bywa stosowana jako przyprawa i surowiec leczniczy. Niepozorny półkrzew, choć nie jest popularny, zachwyca kolorem kwiatów, może być dodawany do pasztetów i dziczyzny. Co jeszcze warto wiedzieć o hyzopie?
Hyzop lekarski – co to za roślina?
Hyzop lekarski (Hyssopus officinalis) jest półkrzewem dorastającym do ok. 60 cm wysokości. Można go wysiewać lub rozmnażać pobierając sadzonki wiosną lub jesienią. W zależności od odmiany hyzop kwitnie na biało, niebiesko lub różowo wypuszczając długie pędy. Pierwsze kwitnienie następuje w drugim roku od posadzenia rośliny i trwa od czerwca do października. Kwiaty są miododajne, dlatego wokół rośliny gromadzą się owady.
Roślina jest spotykana w krajach śródziemnomorskich, Ameryce Północnej i Azji, ale jej uprawę prowadzi się także w Europie. Hyzop doskonale radzi sobie w miejscach nasłonecznionych, lubi glebę suchą i przepuszczalną. Nie wymaga specjalnego traktowania, pięknie kwitnie także na glebach ubogich.
Poza charakterystycznymi kwiatami o wyraźnej barwie hyzop zachwyca również zapachem. Ziele ma wyczuwalny miętowy i korzenny smak i aromat. Nektar hyzopu wabi pszczoły, natomiast jego aromat odstrasza ćmy. Warto więc sadzić hyzop w pobliżu roślin, które chcemy zapylić.
Zastosowanie hyzopu w ziołolecznictwie
Hyzop lekarski odznacza się bogatą zawartością związków aktywnych. Znajdują się w nim m.in. garbniki, sole mineralne, flawonoidy i fitosterole. Z hyzopu pozyskuje się również olejek eteryczny o intensywnym zapachu i silnych właściwościach. Jednak nie należy go stosować bez konsultacji ze specjalistą.
Nieco częściej w ziołolecznictwie wykorzystywane jest ziele hyzopu, czyli suszone liście i kwiaty wraz z łodygami. Z ziela przyrządza się napary do stosowania wewnętrznego lub do przemywania skóry i płukania jamy ustnej i gardła. Hyzop jest pomocny przy dolegliwościach takich jak:
- stany zapalne dróg oddechowych, np. przeziębienie, astma, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, grypa;
- napięcie nerwowe;
- ból gardła;
- bóle stawów;
- niestrawność, zaparcia, wzdęcia;
- dolegliwości skórne, np. grzybica, rany, oparzenia, ukąszenia owadów.
Hyzop lekarski w kuchni
W Polsce hyzop nie jest znaną przyprawą, jednak sławę zyskał m.in. w Hiszpanii i we Włoszech, gdzie bywa często dodawany jako zamiennik anyżu. Suszony hyzop ma silny aromat i smak, dlatego dodaje się go w niewielkich ilościach do doprawiania dań mięsnych i pasztetów. Zioło dobrze komponuje się także z innymi roślinami, zwłaszcza strączkowymi. Przy jego pomocy można podkreślić smak potraw wegetariańskich.