Szukaj

Jak przetrwać upał

Jak przetrwać upał

Niedawno martwiliśmy się, ze mimo, iż nastał maj, to wciąż chodzimy w zimowym ubraniu a tymczasem pogoda diametralnie się zmienia i czas zacząć myśleć jak przetrwać upał.

Polska wkrótce znajdzie się w strefie gorącego, zwrotnikowego powietrza znad Afryki. Temperatury mogą przekroczyć nawet 30 stopni Celcjusza.  Zdrowie osób starszych jest zagrożone, jeśli znajdują się w takiej temperaturze. Oczywiście takie upały niosą ze sobą groźbę burz, których również należy się wystrzegać.

Gorące powietrze będzie przemieszczało się na Europą wraz z ciepłym wyżem. Południe Europy, Włochy i Hiszpania będą miejscem, gdzie zostaną pobite rekordy upałów w tym okresie. Temperatura sięgnie tam nawet 35 stopni Celcjusza. Upał dotrze również nad obszar Polski. Najwyższa temperatura przewidywana jest na Dolnym Śląsku, gdzie należy się spodziewać nawet ponad 30 stopni Celcjusza.

Słoneczna niedziela to dopiero początek letniej pogody w naszym kraju. W poniedziałek synoptycy zapowiadają nadal dużo słońca i wyższą temperaturę, bo nawet do 28 stopni Celcjusza. Należy również spodziewać się burz.

Osoby starsze powinny wiedzieć jak przetrwać upał

Jeśli nie jest to niezbędne najlepiej jeśli seniorzy pozostaną w czasie upałów w domu. Należy unikać pełnego słońca a na powietrzu starać się pozostawać w cieniu. Konieczna jest lekka, bawełniana i przewiewna odzież. W czasie wysokich temperatur lepiej nosić ubrania luźne, nie przylegające do ciała, tak by nie było utrudnione odparowywanie potu oraz cyrkulacja powietrza pod ubraniem.

Wszelki wysiłek fizyczny lepiej odłożyć na chłodniejsze dni. Nie należy podróżować pojazdami bez klimatyzacji. Pobyt w nagrzanym samochodzie, tramwaju czy autobusie może zagrażać zdrowiu i życiu.

Jeśli operacja słońca jest zbyt duża osoby starsze powinny spacerować chroniąc głowy przed promieniami słonecznymi pod parasolkami. W torebce lub kieszeni warto nosić mały wachlarz lub wiatraczek, którym można sobie wyczarować trochę świeżego powietrza.

Zawsze należy mieć przy sobie butelkę z wodą, najlepiej źródlaną i niegazowaną. Należy spożywać dziennie minimum półtora litra wody dziennie, ale w upalne dni woda szybciej paruje z naszych organizmów. Szczególnie w przypadku osób starszych brak odpowiedniej ilości wody w organizmie może powodować zaburzenie pracy wielu ważnych organów i prowadzić nawet do omdleń czy udarów.

Do picia najlepsza jest w czasie upałów zwykła woda. Najlepiej z cytryną lub limonką. Niewskazane są napoje barwione, słodzone i gazowane. Należy również zrezygnować z kawy czy alkoholu, których to spożywanie w czasie upałów prowadzi do odwadniania organizmu.

W momencie dużego promieniowania słonecznego niezbędne jest nakrycie głowy, gdy przebywamy na słońcu, ponieważ przegrzanie głowy jest w stanie doprowadzić do udaru słonecznego a nawet wylewu.

Nagłe uderzenie gorąca najlepiej przeczekać w domu w pomieszczeniu z pracującym wiatraczkiem lub klimatyzacją i szklanką zimnej wody z cytryną.