Szukaj

Jak wygląda kontrola graniczna w związku z koronawirusem?

Jak-wygląda-kontrola-graniczna-w-związku-z-koronawirusem

W związku z panującym w wielu krajach koronawirusem Polska wprowadza prewencję mającą na celu zmniejszenie ryzyka epidemii. Jednym z podjętych działań jest zamknięcie żłóbków, szkół podstawowych oraz uczelni wyższych. Ponadto, ustanowiono kontrolę graniczną, która ma chronić zdrowie osób przybywających do naszego kraju oraz pozostałych obywateli. Zobacz, co muszą zrobić osoby przekraczające granicę.

 

Czy każdy może przekroczyć granicę Polski?

Granice Polski są stale otwarte, jednak odpowiednio kontrolowane. W ostatnich dniach Rząd ustanowił stacje kontroli sanitarnej, w których sprawdzane są osoby przekraczające granice Polski. Kontrolowani są nie tylko pasażerowie podróżujący linią lotniczą, ale także osoby przedostające się do Polski autokarami, autobusami oraz promem.

Każda osoba przekraczająca granicę ma mieć mierzoną temperaturę. Sprawdzane są także dokumenty potwierdzające tożsamość. W przypadku, gdy zaistnieje podejrzenie koronawirusa, osoba chora zostanie przetransportowana do odpowiedniego punku sanitarno-epidemiologicznego za pośrednictwem przydzielonej karetki.

Działania zapobiegawcze jako priorytet uwzględniają granicę Polski z Niemcami, jako iż w tym kraju odnotowano dużą ilość przypadków zachorowania na koronawirusa. Ponadto, kontrolowane są także przejścia graniczne z Republiką Czeską, a docelowo miejsc kontroli sanitarnej ma być więcej. Pierwsze działania zostały wprowadzone na przejściach granicznych takich jak Kołbaskowo, Gorzycki, Olszyna, Jędrzychowice i Świecko.

Jak sanepid kontroluje granice?

Podstawowym działaniem przedstawicieli sanepidu oraz innych urzędów jest kontrola temperatury ciała osób przekraczających granicę oraz szczegółowe sprawdzenie ich tożsamości. Jednak, jak wiadomo, okres inkubacji koronawirusa trwa do 14 dni. Z tego też powodu, osoby zdrowe w momencie przybycia do Polski mogą zaobserwować objawy chorobowe nawet dwa tygodnie po przekroczeniu granicy. W celu ochrony zdrowia osób potencjalnie zainfekowanych, a także pozostałych obywateli, nakazuje się wypełnienie formularza lokalizacyjnego. Jednocześnie Minister Zdrowia przypomina, że najbardziej narażeni na rozwój choroby powodowanej koronawirusem są seniorzy.

 

Co zawiera formularz lokalizacyjny?

Formularz lokalizacyjny, czy też karta pasażera i karta kierowcy, to dokumenty, które należy wypełnić przekraczając granice Polski. Informacje podane w formularzu służą do ochrony zdrowia, dlatego też nie ma powodu do obaw względem udostępniania ich niepowołanym podmiotom. Wszelkie dane są zabezpieczone zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

W celu ochrony zdrowia publicznego osoby przekraczające granicę Polski powinny wypełnić formularz, dzięki któremu w razie potrzeby zostaną możliwie jak najszybciej odszukane. Działania takie mają na celu ochronę wszystkich osób, które wkraczają do Polski, a także ich bliskich mających z nimi kontakt. Jeśli wracasz z zagranicy, powinieneś skrupulatnie wypełnić formularz. Dzięki temu na wypadek podejrzenia infekcji, np. gdy u jednego z pasażerów środka lokomocji, jakim się poruszałeś stwierdzono koronawirusa, Ty również zostaniesz objęty ospowienimi działaniami, które ochronią Ciebie i Twoich bliskich.

W formularzu przedstawia się informacje, takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania,
  • telefon i adres e-mail,
  • adres tymczasowy,
  • dane osoby upoważnionej do nagłego kontaktu.