Szukaj

Jak zwiększyć potencjał mózgu w starszym wieku?

Jak zwiększyć potencjał mózgu w starszym wieku

Ludzki mózg jest naprawdę niesamowity, jednak naukowcom wciąż trudno jest zbadać wszystkie jego możliwości. Mimo to, pewnym jest, że można zwiększać potencjał umysłu, dbając o jego regularną stymulację i prowadząc odpowiedni tryb życia. Już w młodym wieku zaleca się systematyczną aktywność intelektualną, która ma pozwolić utrzymać mózg w dobrej kondycji do późnej starości. Tym bardziej powinni dbać o nią seniorzy, ponieważ mózg starzeje się już od 21. roku życia i od tej pory spadają też jego możliwości. Co zatem robić, by zwiększać jego potencjał, utrzymując go na zadowalającym poziomie w wieku senioralnym?

Spacery pobudzają krążenie i dotleniają cały organizm, w tym mózg. A dotleniony mózg jest sprawniejszy! Minimum 45 minut spaceru dziennie pomoże zachować intelekt w dobrej formie. Wystarczy jedynie pamiętać o właściwym doborze odzieży, by nie przemarznąć ani nie przegrzać się. Spacer kosztujący nas więcej stresu i nerwów niż spokoju i przyjemności nie będzie już bowiem taki zdrowy.

Ćwiczenia mózgu, czyli rozwiązywanie zagadek, krzyżówek, nauka nowych rzeczy – wszystko to stymuluje rozrost neuronów, czyli komórek nerwowych znajdujących się w mózgu. U ludzi inteligentnych są one lepiej połączone. Co ciekawe, nawet poznawanie nowych osób pobudza neurony. Wystarczy, że musimy z nimi rozmawiać i zapamiętywać informacje na ich temat. Ćwiczenia mózgu mogą być ciekawe i przyjemne, więc warto dostarczać ich sobie na każdym kroku!

Fantazjowanie to specyficzny trening mózgu, ale naukowcy zapewniają, że także skuteczny. Marzenia na jawie, wyobrażanie sobie przeróżnych, szczególnie miłych scenariuszy, wizualizowanie planów – wszystko to pobudza umysł. Co więcej, ponoć im częściej myśli się o czymś, tym bardziej nakierowuje się mózg na realizację tych fantazji.

Kontakty towarzyskie, jak już zostało wspomniane, dostarczają wielu bodźców i dlatego są dobrym ćwiczeniem intelektu. Jednak warto zaznaczyć, że optymalnym treningiem dla mózg są znajomości z mocno zróżnicowaną grupą ludzi. Dlatego warto poznawać osoby w różnym wieku i pochodzące z odrębnych części kraju, a nawet świata. Dobrze też, by miały różne zainteresowania. Im większa różnorodność ludzi wokół nas, tym więcej czynników będzie pobudzało nasz umysł.

Dieta zawsze powinna być zdrowa, ale ludzki mózg ma szczególne wymagania. Na jego kondycję świetnie wpływają kwasy omega-3, dlatego warto włączyć do menu tłuste ryby, orzechy, awokado, kakao lub ciemną czekoladę i oliwę z oliwek. Wszystkie te produkty mają też inne właściwości korzystne dla zdrowia, co daje kolejne argumenty do ich spożywania.

Suplementy diety zawierające kwasy omega-3 oraz witaminy z grupy B pomagają utrzymać mózg w zadowalającej kondycji. Zaskakujące właściwości ma także aspiryna, która ze względu na zawartość kwasu acetylosalicylowego, rozrzedza krew, pomaga zapobiegać skrzepom, a dzięki temu poprawia dotlenienie mózgu. Na rynku dostępnych jest też wiele innych suplementów pobudzających mózg, przeznaczonych konkretnie dla seniorów. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie suplementów i leków ZAWSZE należy skonsultować z lekarzem!

Spokój jest ważny w życiu każdego człowieka. Stres jest natomiast niezwykle szkodliwy – negatywnie wpływa na psychikę, stan fizyczny i intelektualny. Nadmiar nerwów może powodować problemy z pamięcią i zaburzać koncentrację. Dlatego tak istotnym jest, by wyćwiczyć skuteczne metody radzenia sobie z nim. Hobby, spokojna muzyka, spacery, medytacje – jest wiele opcji, ale każdy powinien indywidualnie wybrać sposób na radzenie sobie ze stresem.

Sen jest człowiekowi niezbędny, lecz trzeba podkreślić, że dla optymalnego funkcjonowania mózgu, sen powinien być efektywny. Oznacza to, że trzeba dostarczyć sobie jego odpowiednią ilość i jakość. Z wiekiem potrzeby te spadają, jednak nadal należy dbać, aby sen nie był zakłócany ani przerywany. W jego trakcie dochodzi do regeneracji i odpoczynku komórek nerwowych, co pozwala budzić się w dobrej kondycji intelektualnej i z gotowością do podejmowania nowych wyzwań. Osoby po 60. roku życia potrzebują zwykle ok. 7 godzin snu na dobę, ale w kolejnych latach ich potrzeby mogą ograniczyć się do 6 godzin. I choć wielu seniorów przesypia zaledwie 4 godziny, to lekarze przekonują, że nie wpływa to dobrze na ich zdrowie.