Szukaj

Jak żyć z chorobą Parkinsona

Jak żyć z chorobą Parkinsona

Choroba ta atakuje podstępnie, a gdy pojawia się diagnoza, pojawia się również pytanie jak żyć z chorobą Parkinsona

W chorobie Parkinsona kompletnej destrukcji ulega stan mózgu, odwracając życie danej osoby do góry nogami i pozostawiając przyszłość pełną niepewności.

Corocznie organizowane są imprezy i różnego typu działania, których zadaniem jest zwiększanie świadomości na temat zmian, jakie powoduje w życiu chorej osoby Parkinson, a także pozyskiwanie funduszy na wsparcie osób dotkniętych tą chorobą.

Zdiagnozowanie choroby może być przerażającym i izolującym doświadczeniem, dlatego potrzebny jest krótki, prosty przewodnik zawierający informacje o samej chorobie i porady jak kontynuować życie niezależnie od stanu zdrowia.

Jaka jest dokładnie Choroba Parkinsona?

W środku mózgu znajdują się struktury, które są zaangażowane w koordynowanie celowych ruchów ciała. Ruchy te są możliwe dzięki komunikacji między komórkami mózgowymi, odbywającej się za pomocą neuroprzekaźników. Wraz z chorobą Parkinsona maleje zdolność komórek mózgowych do stosowania neuroprzekaźników, co oznacza, że ​​pojawiają się utrudnienia w  skutecznym funkcjonowaniu i komunikacji.

Objawy choroby Parkinsona

Drżenie są typowym objawem choroby Parkinsona, szczególnie rąk, podobnie jak sztywność mięśni – co często powoduje sztywność w poruszaniu się i trudności z podniesieniem lub obróceniem się w łóżku. Inne oznaki obejmują problemy w rozpoczęciu ruchu lub objawiają się nagłym zatrzymywaniem się podczas chodzenia. W przypadku wystąpienia powyższych  objawów, należy jak najszybciej skonsultować się ze swoim lekarzem. Nie ma konkretnego testu diagnostycznego dla choroby Parkinsona, takiego jak badanie przesiewowe lub krwi. Zamiast tego neurolog (specjalista od chorób dotykających mózg) po dokładnej ocenie postawi diagnozę.

Czego można się spodziewać po diagnozie?

Obecnie nie ma leków na chorobę Parkinsona, ale dostępne jest leczenie, które pomaga złagodzić objawy i utrzymać jakość życia. Po rozpoznaniu może okazać się, że objawy początkowo cofają się po odpowiednim leczeniu i wsparciu rehabilitacyjnym. Właściwe leki mogą pomóc w leczeniu choroby Parkinsona i ważne jest, aby pozostawać aktywnym, z pomocą fizjoterapeuty. Choroba Parkinsona jest wyjątkowa i dotyka ludzi na różne sposoby – jest to jeden z powodów, dla których życie z chorobą Parkinsona może być trudne.

Poprawa jakości życia

Rehabilitacja z pomocą terapeuty, który posiada wiedzę w zakresie choroby Parkinsona, może naprawdę okazać się skuteczna, ponieważ taka osoba będzie wiedziała najlepiej jakie ćwiczenia będą pomocne. Dodatkowo konieczne jest wsparcie w postaci leków, dzięki którym można zachować niezależność i mobilność, a także panować nad problemami emocjonalnymi.

W momencie zdiagnozowania choroby niezbędne staje się również wsparcie dla opiekunów rodzinnych.

Jeśli chodzi o sprzęt zwiększający niezależność, istnieje wiele sprzętów, które ułatwiają codzienne czynności. Trudności z jedzeniem i piciem, ze względu na sztywność lub drżenie dłoni można zredukować dzięki specjalnie zaprojektowanym kubkom i sztućcom, dostępnym w sklepach rehabilitacyjnych, gdzie znajdziemy również różnego typu urządzenia wspomagające codzienne funkcjonowanie osób z chorobą Parkinsona.

Konieczna jest również troska o całodobową opiekę nad osobą dotkniętą chorobą Parkinsona, która wyeliminuje kwestię upadków, które są często związane z tą dolegliwością. Pomocne mogą okazać się usługi systemu Teleopieki.