Zdarza się, że pomimo wysokiej temperatury w pomieszczeniu i ciepłego ubrania senior często odczuwa zimno. Pomimo dodatkowego szala odczuwanie zimna nie mija, o czym to świadczy? Istnieją choroby, przy których może dochodzić do nadmiernego odczuwania chłodu. Zwykle dolegliwości takie wiążą się z zaburzeniami krążenia, a nawet mogą świadczyć o chorobie tarczycy. Często jednak zimno jest jednym z objawów starzenia, jak to działa?
Układ termoregulacji
Fizjologiczna termoregulacja w ludzkim ciele ma za zadanie zachować optymalną temperaturę ciała, która zwykle mieści się w przedziale 36-37 stopni. Jeśli temperatura otoczenia różni się od wewnętrznego ciepła, wówczas organizm rozpoczyna pracę wykorzystując w tym cele wiele funkcji i narządów. Ośrodek termoregulacji znajduje się w podwzgórzu. Jego przednia część reguluje utratę ciepła, z kolei tylna zapobiega jego utracie oraz zwiększa wytwarzanie.
W całym organizmie zlokalizowane są tzw. receptory ciepła, jednak z wiekiem ich ilość naturalnie spada, przez co senior gorzej znosi zarówno upały, jak i mrozy. Z wiekiem trudniej jest utrzymać odpowiednią temperaturę, jednak gdy senior uskarża się na zimno, może to wynikać z chorób takich jak:
Anemia i niedobory żywieniowe – przy niskim stężeniu wartości odżywczych lub stosowaniu diety niskokalorycznej organizm nie ma wystarczającej ilości związków, potrzebnych do wytwarzania energii cieplnej. Anemia będąca często następstwem niedożywienia daje objawy w postaci uczucia chłodu. Dzieje się tak, ponieważ krew z niską zawartością czerwonych krwinek nie jest w stanie należycie dotlenić mięśni i narządów, przez co spada metabolizm.
Niedoczynność tarczycy – gdy przez dłuższy okres senior odczuwa zimno, przyczyną może być niedoczynność tarczycy, często wynikająca z niedoboru jodu lub innych schorzeń tego narządu. Niska tolerancja zimna i obniżona temperatura ciała może występować nawet przy niewielkich zaburzeniach funkcji tarczycy.
Choroby układu krążenia – organizm do ogrzewania wykorzystuje zwiększenie częstotliwości skurczów mięśni oraz przyśpieszenie krążenia krwi, co skutkuje zachowaniem ciepła. Osoby cierpiące na niskie ciśnienie bardzo często odczuwają nadmierny chłód.
Co jeszcze może wywoływać uczucie chłodu?
Na nadmierne wychłodzenie ciała duży wpływ ma niska ilość tkanki tłuszczowej. Jednak nie wszystkim szczupłym osobom jest zimno. Na nieprzyjemny chłód szczególnie narażone są osoby, które bardzo szybko zrzuciły sporą ilość kilogramów, a organizm nie zdążył się do tego jeszcze przygotować. Stres, przemęczenie, brak aktywności fizycznej, czy kłopoty ze snem także wywołują uczucie chłodu.
Również rodzaj pożywienia może mieć wpływ na odczuwanie ciepła i zimna. Są potrawy, które rozgrzewają (np. imbir, gorczyca), ale i takie, które chłodzą np.:
- Owoce cytrusowe: cytryny, pomarańcze, grejpfruty;
- Warzywa: kapusta, brokuły, dynia, ziemniaki;
- Zielona herbata.