Jak dostosować dietę do potrzeb organizmu, może trzeba spróbować zasady jedz zgodnie ze swoją grupą krwi.
Odpowiednio dobrana dieta zapewnia witalność i dobrą kondycję. Pomaga zachować właściwą masę ciała i smukłą sylwetkę, opóźnia procesy starzenia, zapobiega chorobom, pozwala przezwyciężać różne dolegliwości.
Każda grupa krwi ma własną grupę produktów wskazanych i zabroniony.
Jedz zgodnie ze swoją grupą krwi a nie grozi Ci nadwaga czy choroby
Spożywanie przez osoby z grupą krwi B potraw niewskazanych może wywoływać zmęczenie, powodować tycie, zatrzymanie płynów lub hipoglikemię (groźny spadek cukru we krwi). Należy więc odpowiednio dopasować produkty do posiadanej grupy krwi.
W przypadku diety dla grupy krwi B wskazane są:
– ryby: dorsz, makrela, pstrąg, sardynka, morszczuk, szczupak, jesiotr, sola, morlesz
– zielone warzywa – pomagająca w metabolizmie: bakłażan, botwinka, brokuły, pietruszka
– mięso: baranina, wątróbka, jagnięcina,
– jaja i niskotłuszczowe produkty mleczne: mleko, jogurt, jaja, kefir, ser feta, – tłuszcze: oliwa z oliwek
– przyprawy: chrzan, cayenne, imbir.
Należy pamiętać, że tyciu sprzyja w tym przypadku jedzenie kukurydzy, soczewicy, kaszy jaglanej, orzeszków ziemnych i siemienia lnianego. Szkodliwe są również rośliny strączkowe, które spowalniają metabolizm oraz pszenica zakłócająca procesy trawienne i łatwo się odkładająca w postaci tłuszczu.
Dietę mogą stosować wszyscy o ile nie mają problemów z tarczycą i zaburzeniami trawiennymi. Wymaga zjedzenia 3 – 5 posiłków dziennie oraz aktywności fizycznej. Jest dobrze zbilansowana i urozmaicona.
Większość produktów, która jest niewskazana dla osób z grupą A bądź B, jest na ogół nieodpowiednia także dla grupy AB. Warto jednak podkreślić, że ludzie z tą grupą krwi są silniejsi i aktywniejsi niż osoby z grupą A.
Niestety z badań wynika, że osoby z grupą krwi AB mogą mieć niski poziom kwasu żołądkowego (typowy dla grupy A), a jednocześnie typową dla grupy B łatwość trawienia mięsa. Połączenie to stwarza czasami problemy. Osoba z grupą krwi AB lubi spożywać dużo mięsa, ale nie ma wystarczająco dużo kwasów żołądkowych, który by je trawiły. Dlatego dietetycy zalecają posiadaczom grupy AB ograniczenie ilości spożywanego mięsa.
Dla osób z grupą krwi AB polecane są następujące produkty:
– tofu – pomaga w efektywnym metabolizmie,
– artykuły mleczne – regulują produkcję insuliny,
– ryby i owoce morza – pomagają w efektywnym metabolizmie,
– ananas – pomaga w trawieniu, stymuluje ruchy jelit,
– zielone warzywa – pomagają w efektywnym metabolizmie,
– mięsa i drób – baranina, indyk, jagnię, królik,
– jaja i nabiał – jogurt, jogurt z owocami, kefir, kwaśna śmietana, mleko owcze, ser, ser feta, ser mozzarella, ser owczy, ser ricotta, serek wiejski
– orzechy i pestki – kasztany, orzeszki ziemne, orzechy włoskie, masło z orzeszków ziemnych.
Menu dla osób z grupą krwi AB jest umiarkowane pod względem zawartości kalorii i zbilansowane dla skutecznego metabolizmu.
Osoby z grupą krwi A stosujące tę dietę na początku dość szybko chudną. Spowodowane jest to rezygnacją z mięsa i nabiału, które są źle trawione przez organizm ludzi z grupą B.
Metabolizm spowalnia pożywienie pochodzenia zwierzęcego, nabiał, fasola nerkowata, limejska oraz spożywana w nadmiarze pszenica. Zalecane są natomiast następujące pokarmy:
– oleje roślinne, które zapobiegają zatrzymywaniu płynów,
– produkty sojowe wzmagają skuteczność trawienia,
– warzywa – wzmagają skuteczność trawienia
– ananasy – zwiększają utylizację kalorii, przyspieszają ruch robaczkowy jelit.
Osoby z grupą krwi A powinny jeść produkty zdrowe, niskotłuszczowe, w naturalnej postaci (np. świeże owoce, surowe warzywa).
Osoby posiadające grupę krwi 0 mają dość silny system odpornościowy i samodzielnie zwalczają większość infekcji. Muszę jednak pamiętać, że zagrożeniem są dla nich jajka i nabiał.
Utratę wagi u osób z grupą krwi 0 obserwuje się po odstawieniu przez nich zbóż, chleba i roślin strączkowych. Zawarte w tych produktach lektyny odkładają się w tkankach mięśniowych i utrudniają wysiłek fizyczny. Dlatego zdrowiu osób z grupą krwi 0 nie sprzyjają: soczewica, kapusta, kalafior, brukselka, gorczyca, kukurydza, fasola nerkowata oraz gluten pszenicy. Unikać również należy bekonu, gęsi, szynki i wieprzowiny.
Zgrabną sylwetkę można uzyskać jedząc: owoce morza, sól jodowaną, czerwone mięso, kapustę włoską, szpinak, brokuły, baraninę, cielęcinę, jagnięcinę, dziczyznę, podroby, wołowinę.
Warto pamiętać o powyższym spożywając świąteczne posiłki.