Pod względem finansowym jesień to trudny czas dla naszych gospodarstwach domowych. Wzrastają rachunki za ogrzewanie i elektryczność, ale również pojawiają się dodatkowe, sezonowe wydatki związane z zakupem ciepłej kurtki, butów czy płaszcza. Nagromadzenie dodatkowych wydatków wymaga umiejętności dobrego planowania domowego budżetu, a także oszczędzania. Jeśli jednak musimy skorzystać z kredytu czy pożyczki, to warto najpierw poznać swoją sytuację w BIG i skorzystać z usługi automonitoringu, który oferuje Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A.
W skali całego roku koszty utrzymania domu czy mieszkania sięgają 19,6% średnich wydatków gospodarstwa domowego – tak wynika z badań Eurostatu*. Przy czym opłaty za elektryczność, gaz i inne paliwa wykorzystywane m.in. do ogrzewania mieszkań, to aż 9,7 % wszystkich kosztów. Warto pamiętać, że wysokość rachunków za elektryczność i ogrzewanie nie jest równomiernie rozłożona w skali roku. Do tego w okresie jesienno-zimowym pojawiają się inne sezonowe wydatki, takie jak zakup cieplejszych ubrań, opon zimowych czy wydatki związane z organizacją świąt Bożego Narodzenia, Sylwestra i ferii zimowych. Jak zatem przygotować się na wzrost kosztów? Warto systematycznie odkładać pieniądze. Z okazji Dnia Oszczędzania, który jest obchodzony 30 października, podpowiadamy, jak skutecznie sobie z tym radzić.
Planuj z wyprzedzeniem
Zwiększone wydatki w okresie jesienno-zimowym nie są zaskoczeniem, dlatego warto je zaplanować i już wcześniej uwzględnić w budżecie. Odkładaj regularnie dodatkowe środki w miesiącach, gdy bieżące rachunki są niższe, a zaoszczędzone pieniądze umieszczaj na lokatach. Warto też przeanalizować wydatki na prąd i ogrzewanie w skali całego roku i nawet szacunkowo wyliczyć, jak wysokie opłaty będziemy ponosić w okresie jesienno-zimowym. Inne wydatki też są ważne. Nie zostawiaj zakupu kurtki czy butów zimowych na ostatnią chwilę. Na początku sezonu są one najdroższe. Warto pomyśleć o tego typu zakupach dużo wcześniej, np. gdy na wyprzedażach kończących poprzedni sezon ceny są bardziej przystępne.
Oszczędzaj przez dobre nawyki
Oprócz wygospodarowania dodatkowych środków, warto również zadbać o zminimalizowanie wysokości rachunków i kosztów utrzymania. Czasem zmiana prostych nawyków może spowodować, że nasze wydatki zmniejszą się o kilka, a nawet kilkadziesiąt złotych.
-
Przygotuj swój dom lub mieszkanie na zimę. Zadbaj, aby ciepło nie uciekało z Twojego domu. Odpowiednia izolacja, szczelne okna, to już połowa sukcesu. Sprawdź, czy grzejniki nie są zasłonięte np. meblami. Wietrz pomieszczenia szybko, ale efektywnie, nie zostawiając uchylonych okien na długo.
-
Płać tylko za to, co zużywasz. Zastanów się, czy na pewno potrzebne Ci zapalone światło we wszystkich pokojach naraz oraz czy kaloryfery muszą pozostać odkręcone, kiedy wychodzisz z domu na cały dzień. Kiedy już wypracujesz sobie proste nawyki, jak np. gaszenie światła czy przykręcanie grzejników w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, to na pewno ograniczysz wydatki.
-
Porównuj ceny. Sprawdź, czy inny dostawca usług nie ma dla Ciebie korzystniejszej oferty. Różnica w cenach jednostkowych między dostawcami prądu czy gazu często jest zauważalna, co zwłaszcza w perspektywie całego roku może dać nam spore oszczędności.
Opłacaj rachunki w terminie
Zwlekanie z opłatami za bieżące rachunki nie jest dobrym rozwiązaniem. Przesunięcie płatności w czasie może doprowadzić do rozregulowania całego budżetu, co w kolejnych miesiącach może skutkować trudnościami w wygospodarowaniu pieniędzy na dodatkowe opłaty.
– Brak terminowej płatności nawet za jeden rachunek za prąd czy telefon może doprowadzić do tego, że zostaniemy zgłoszeni przez wierzyciela do biura informacji gospodarczej, takiego jak Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. Wystarczy, że suma zadłużenia przekroczy 200 złotych, a od terminu płatności minie 60 dni. Jeśli nie uregulujemy zaległej należności nawet po otrzymaniu wezwania do zapłaty, to wierzyciel może dopisać negatywne informacje gospodarcze do BIGu. Dlatego, jeśli zdarzają się nam okresy, w których zalegamy z płatnościami, warto na bieżąco kontrolować, jakie informacje na nasz temat znajdują się w rejestrze i czy nie zagrażają naszej wiarygodności finansowej – mówi Jacek Bajerski, dyrektor ds. operacji i rozwoju Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. – W Rejestrze Dłużników ERIF gromadzone są również pozytywne informacje, które stanowią potwierdzenie rzetelności płatniczej osób regularnie opłacających swoje rachunki. Trzeba pamiętać, że nie tylko instytucje bankowe sprawdzają wypłacalność kredytobiorców w Rejestrze. Bardzo często o dane proszą również usługodawcy np. operatorzy telefonii komórkowej, dostawcy telewizji czy Internetu. W ten sposób sprawdzają wiarygodność płatniczą przyszłych klientów jeszcze przed podpisaniem umowy o świadczenie usług – dodaje.
Włącz usługę automonitoringu w promocyjne cenie
Dane na temat konsumentów znajdujące się w Rejestrze Dłużników ERIF mogą ulegać zmianom – są one dopisywane, aktualizowane lub usuwane. Od momentu włączenia usługi automonitoringu, będziemy mailowo informowani o każdej zmianie dotyczącej naszych danych. Dzięki temu zyskujemy pewność, że mamy najbardziej aktualną wiedzę dotyczą informacji o nas. Automatyczne powiadomienie jest wysyłane m.in. wtedy, gdy ktoś dopisze do Rejestru informację gospodarczą na nasz temat bądź zaktualizuje dane, które już się w nim znajdują. Wiadomość otrzymamy także wówczas, gdy bank, instytucja pożyczkowa czy jakikolwiek usługodawca (np. dostawca telefonii stacjonarnej, komórkowej, telewizji kablowej, cyfrowej czy Internetu) będzie pytał o nas w Rejestrze.
Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A. przygotował jesienną promocję, w której opłata za uruchomienie usługi automonitoringu wynosi jedynie 4,99 złotych brutto. Promocja będzie obowiązywać od 13 listopada do 21 grudnia 2014 roku, a więcej informacji znajdziemy na www.infoKonsument.pl. Włączenie usługi automonitoringu pozwala na pobieranie raportów z informacjami na własny temat bezpłatnie i w nieograniczonej ilości przez cały okres trwania usługi (12 miesięcy). Usługa zostanie automatycznie przedłużona na kolejne 12 miesięcy pod warunkiem wniesienia opłaty zgodnie z cennikiem.