Szukaj

Języków obcych warto uczyć się w każdym wieku!

Hobby na emeryturze czyli jak korzystać z wolnego czasu

Naukowcy przez lata przekonywali, że człowiek najszybciej uczy się w pierwszych latach życia. To dlatego ważnym jest, by rodzice odpowiednio stymulowali rozwój intelektualny dzieci. Nie zmienia to faktu, że w rzeczywistości, każdy wiek jest dobry na naukę. Statystyki szkół językowych oraz uniwersytetów trzeciego wieku jasno pokazują, że seniorzy coraz chętniej uczą się języków, a przynajmniej z zapałem poznają nowe zwroty, które mogą im być przydatne w codziennym życiu. Co więcej, najnowsze badania dowodzą, że choć małe dzieci naturalnie przyswajają wiele słów i pełnych zdań w innych językach, to za to z wiekiem rosną predyspozycje do efektywnej nauki zagadnień dotyczących struktury języka. Na korzyść osób starszych przemawia też brak presji i całkowita dowolność nauki. Przy odrobinie chęci, seniorzy są więc równie zdolnymi uczniami, co maluchy.

Po co seniorzy uczą się języków?

We współczesnym, kosmopolitycznym świecie, znajomość języków jest naprawdę potrzebna do szczęścia. W polskiej mowie stale pojawiają się kolejne zapożyczenia z języka angielskiego, a w wielu sytuacjach informacje podawane są całkowicie w tym języku. Nawet w programach telewizyjnych niektórych zwrotów nie tłumaczy się na nasz język ojczysty. Seniorzy często czują się przez to marginalizowani. W ich szkołach nauka języków, poza ewentualnym rosyjskim, nie była obligatoryjna. Zwykle nie było też szczególnej potrzeby, by poznawać zagraniczną mowę. Nie znaczy to jednak, że nie mogą nauczyć się języka właśnie teraz – na emeryturze, gdy mają mniej codziennych obowiązków i więcej czasu na poznawanie nowych słów.

Motywacja seniorów do nauki języków jest rozmaita. Wiele osób chce odwiedzać swoje dzieci i wnuki mieszkające zagranicą, a znajomość języka, przynajmniej angielskiego, w sporym stopniu ułatwia podróże. Część seniorów po prostu lubi dalekie wycieczki i korzysta z wolnego czasu na emeryturze, by poznawać świat. Są też tacy, którzy dopiero teraz mają możliwość poświęcenia się poznawaniu języka fascynującego ich od lat. Dla innych, nauka jest natomiast skutecznym, a zarazem przyjemnym pomysłem na dbanie o utrzymanie sprawności intelektualnej.

Trendy wśród seniorów

Choć wydaje się, że język rosyjski jest w dzisiejszych czasach mniej przydatny, to jednak większość seniorów chętnie go poznaje. Zapewne wynika to z faktu, iż w dzieciństwie i młodości mieli już z nim styczność. Niemniej, ogromną popularnością cieszy się język angielski, którego znajomość jest przydatna niemal na każdym kroku. Decyzje o wyborze innych języków są bardziej zindywidualizowane. Seniorzy wybierają te, którymi posługuje się w państwach, w których mieszkają ich bliscy lub te, które z jakiegoś innego, osobistego powodu, są dla nich ważne. Według statystyk sprzed 5 lat, poza rosyjskim i angielskim, chętnie wybierany jest język niemiecki i francuski, a nieco rzadziej włoski i łacina.

Problemy z nauka języków

Mimo wszystko, nauczyciele przyznają, że seniorzy mają pewne problemy podczas nauki. Głównym z nich jest… brak wiary we własne możliwości i przekonanie, że w tym wieku nie da się uzyskać zadowalających efektów! Dlatego nie warto szukać wymówek i zaufać specjalistom – dostrzegając potrzebę nauki i mając chęć porozumiewania się w innym języku, wystarczy zrobić pierwszy krok i zapisać się na kurs lub po prostu sięgnąć po bezpłatne lekcje dostępne w sieci. Widoczne postępy nie tylko ułatwią porozumiewanie się z obcokrajowcami, ale przede wszystkim, dodadzą wiary we własne możliwości!