Od początku października w Urzędzie Miasta Częstochowy można składać wnioski o wydanie bezpłatnych kart dla częstochowskich seniorów i rodzin wielodzietnych. Ich posiadacze będą mogli korzystać ze zniżek i rabatów w różnych instytucjach.
Miasto rozpoczęło właśnie realizację dwóch projektów, których założeniem jest udostępnienie częstochowskim rodzinom wielodzietnym oraz seniorom ofert zniżek, rabatów i promocji, by zachęcić ich do korzystania z wielu aktywnych form socjalizacji. Karta „Rodzina+” to program skierowany do wielodzietnych rodzin, zamieszkałych w Częstochowie. W programie mogą wziąć udział członkowie rodzin posiadających minimum 3 dzieci do 18. lub 24.(uczące się) roku życia. Przystąpienie do programu nie jest obwarunkowane kryterium dochodowym, nie jest też istotne, czy dzieci wychowuje pełna rodzina. Osoby zainteresowane uczestnictwem w projekcie muszą złożyć wniosek oraz oświadczenie dostępne na stronie http://www.czestochowa.um.gov.pl/umc/urzad/sprawy/karta?symbol=PZS006. Wnioski można złożyć w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13, pokój 411 oraz w Częstochowskim Centrum Wsparcia Rodziny przy ul. Jasnogórskiej 34.
Wymagane są także do wglądu dokumenty potwierdzające tożsamość członków rodziny:
– w przypadku rodziców dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość,
– w przypadku uczących się członków rodziny, należy okazać legitymację szkolną, studencką lub zaświadczenie o pobieraniu nauki,
– w przypadku dzieci młodszych akt urodzenia.
Przedsiębiorcy, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w projekcie, w ramach prowadzonej działalności świadczą uczestnikom programu usługi na preferencyjnych warunkach odpłatności. Częstochowskie rodziny będą mogły skorzystać ze zniżek m.in. na:
-
usługi fryzjerskie i kosmetyczne,
-
usługi kulturalne (kino, teatr, filharmonia, muzea, imprezy plenerowe),
-
usługi edukacyjne (kursy językowe, taneczne),
-
usługi sportowo-rekreacyjne (basen, fitness, wycieczki),
-
usługi gastronomiczne (kawiarnie),
-
usługi medyczne (badania i zabiegi nierefundowane, wyroby rehabilitacyjne),
-
usługi informatyczne (sklepy komputerowe, lokalni dostawcy internetu),
-
usługi dla dzieci („małpie gaje”, „wesołe miasteczka” itp.)
O Kartę „Częstochowski Senior” mogą ubiegać się natomiast mieszkańcy miasta powyżej 60. roku życia. Dzięki posiadaniu karty, seniorzy będą mogli skorzystać z promocji przygotowanych przez partnerów projektu. W bazie partnerów znajdują się: kawiarnie, instytucje kultury, obiekty sportowe i rekreacyjne, kluby fitness, usługi medyczne, rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne, szkoły językowe, biuro tłumaczeń, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, taxi, ośrodki wypoczynkowe. Wniosek o wydanie karty i oświadczenie dostępne są na stronie http://www.czestochowa.um.gov.pl/umc/urzad/sprawy/karta?symbol=PZS004. Można je złożyć w Urzędzie Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 w pokoju 411 lub w Częstochowskim Centrum Aktywności Seniorów przy ul. Staszica 10. Osoby ubiegające się o kartę powinny posiadać przy sobie także dowód osobisty lub inny dokument stwierdzający tożsamość.
Przypominamy także, że wszystkie podmioty zainteresowane statusem partnera w projektach mogą zgłaszać chęć swojego przystąpienia w każdym czasie ich trwania. Status partnera otrzymuje się po złożeniu pisemnej Deklaracji o przystąpieniu do Projektu. Partnerzy przyznający ulgi dla częstochowskich seniorów i rodzin uczestniczących w projektach umieszczają w swoich siedzibach w widocznych miejscach informacje o ich realizacji. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie www.czestochowa.pl – w Poradniku Interesanta.