Szukaj

Korzyści ze stref

Blisko 100 przedsiębiorców oraz przedstawiciele wszystkich 14 stref ekonomicznych w Polsce wzięło udział w konferencji „Specjalna Strefa Ekonomiczna sprzyja małym i średnim inwestorom”. Spotkanie odbyło się pod honorowym patronatem ministra gospodarki – wicepremiera Janusza Piechocińskiego.

W zorganizowanej przez Agencję Rozwoju Regionalnego w Częstochowie, Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, Specjalną Strefę Ekonomiczną EURO-PARK Mielec oraz firmę audytorsko-doradczą KPMG konferencji uczestniczyli, oprócz przedsiębiorców z Częstochowy i regionu, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki, władze miasta oraz członkowie zarządów wszystkich stref ekonomicznych w kraju.

Wcześniej prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojaczek podkreślał, że Częstochowie nie tylko udało się wywalczyć aż dwie strefy na swoim terenie, ale także „załatwić” sobie, że – zamiast rywalizować – zgodnie współpracują one w procesie pozyskiwania inwestorów (na podstawie zawartego z prezydentem Częstochowy trójstronnego porozumienia).   

Wątek lokalny, nawiązując do coraz lepszej pozycji Polski w rankingu państw przyjaznych dla biznesu, poruszył też uczestniczący w konferencji wiceminister gospodarki Andrzej Dycha. – W Częstochowie udało się stworzyć przestrzeń do przyciągnięcia inwestorów. Miasto idzie tropem miast i miejsc mających inwestycyjną reputację i wypracowane systemu wsparcia przedsiębiorców.

Uczestnicy spotkania wysłuchali m.in. prezentacji o możliwościach dofinansowania działalności dla MŚP na lata 2014-2020, a także zasadach i perspektywach prowadzenia działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Przedsiębiorcy poznali również częstochowską ofertą inwestycyjną w lokalizacjach strefowych oraz wysłuchali doświadczeń inwestorów, którzy prowadzą działalność na terenach stref (przykłady dobrych praktyk ze strefy katowickiej i mieleckiej).

W czasie dyskusji przedstawiciele miasta przekazali m.in. informację o działaniach podejmowanych przez Częstochowę na rzecz wsparcia inwestorów lokujących się w strefie. Wspomniano m.in. o uzbrojeniu technicznym terenów w strefie katowickiej, planach budowy drogi na terenie strefy mieleckiej, usprawnieniu urzędowej procedury administracyjnej i indywidualnym opiekunie projektu inwestycyjnego ze strony miejskiego Centrum Obsługi Inwestora.   

W pierwszej połowie 2014 roku ponad 70 ha częstochowskich gruntów zostało przyłączonych do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec. Na terenach już pojawili się pierwsi inwestorzy, którzy zadeklarowali, że docelowo stworzą kilkaset nowych miejsc pracy. Działkami interesuje się kolejnych kilkanaście podmiotów. To, kiedy dostaną zezwolenia na działalność w strefach, zależy nie tylko od zarządów stref i zainteresowanych firm, ale także władz centralnych, które muszą jeszcze ostatecznie wdrożyć nowe zasady udzielania pomocy publicznej, wprowadzone od lipca 2014 przez Unię Europejską.