Szukaj

Kula gardłowa – kiedy problemy w przełykaniu mają podłoże psychologiczne?

Kula gardłowa – kiedy problemy w przełykaniu mają podłoże psychologiczne

Uczucie jakby w gardle utknęła kula jest powszechnie występującą dolegliwością, która swoje podłoże ma w psychice. Do napadu kuli gardłowej zwykle dochodzi w chwili wzmożonego stresu, jednak nie jest to jedyny objaw.  Choć choroba jest wynikiem stanu emocjonalnego, stwarza realne zagrożenie i utrudnia życie.

Co to jest kula gardłowa?

Kula gardłowa to określenie dolegliwości o nazwie globus histericus. Jest to złudzenie dające uczucie, jakby w gardle utknęła kula. Osoba cierpiąca może odczuwać jednocześnie silny, dławiący ucisk w gardle oraz wrażenie braku tchu. Może dochodzić do uczucia niemożności przełknięcia śliny. Chory często w takiej sytuacji chwyta się za gardło i nie może wymówić żadnego słowa.

Są to charakterystyczne objawy dla osób cierpiących na depresję, nerwicę, obsesję i napady lękowe. Kula gardłowa może pojawiać się okresowo, np. przy bardzo silnym wzburzeniu nerwowym lub przewlekle przez okres nawet kilku miesięcy. Zdarza się, że osoby zdrowe mogą doznać podobnego napadu w wyniku nagłego, silnego stresu wywołanego np. ważnym zdarzeniem, jak śmierć bliskiej osoby, strata pracy, czy wiadomość o chorobie.

Choć globus histericus ma podłoże psychiczne, dla osoby cierpiącej wrażenie ciała obcego w gardle może być bardzo realistyczne i doprowadzać nawet do paniki. Przy pierwszym zdarzeniu, gdy nie wiemy jeszcze co jest przyczyną, możemy nawet odnieść wrażenie, że osoba w trakcie napadu jest w stanie zagrożenia życia przez udławienie. Nie jest to oczywiście możliwe, ale bez braku diagnozy ciężko poradzić sobie w takiej sytuacji.

Pod żadnym pozorem nie należy stwierdzać kuli gardłowej samodzielnie. Konieczne jest wykluczenie realnego utrudnienia w połykaniu, jakim jest dysfagia wynikająca z fizycznej niemożności przełykania.

Podejrzewając globus histericus w pierwszej kolejności należy wykluczyć inne możliwe przyczyny, do których należą m.in.:

  • choroby żołądka, refluks;
  • choroby gardła, w tym nowotwory; guzy w obrębie gardła i przełyku oraz otaczających tkanek;
  • refluks;
  • choroby tarczycy.

Jak leczyć kulę gardłową?

Po wykluczeniu możliwych przyczyn ucisku w gardle konieczna jest wizyta u psychiatry bądź psychologa, który będzie mógł postawić diagnozę oraz ustali odpowiednie leczenie. Niestety nie istnieją metody na wyeliminowanie uczucia kuli w gardle, a jedynie środki łagodzące np. objawy depresji. Istotne jest uregulowanie stanu emocjonalnego. Często świadomość, że napad kuli gardłowej naprawdę jest wynikiem jedynie emocji, znacznie zmniejsza nasilenie objawu. Warto skorzystać z pomocy psychologa i wsparcia rodziny.