Jubileuszowa 90. Pielgrzymka Służby Zdrowia trwała na Jasnej Górze 25 maja. Centralnym punktem spotkania ponad 3 tys. osób była msza św. na Szczycie jasnogórskim.
W pielgrzymce uczestniczyli m.in.: lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, rehabilitanci, farmaceuci, a także dyrektorzy szpitali. W tym roku spotkanie zorganizowali przedstawiciele arch. wrocławskiej i diec. świdnickiej.
Szczególnym akcentem tegorocznej pielgrzymki jest złożenie kamiennych tablic z Deklaracją Wiary Lekarzy. Deklaracja głosi m.in. że ludzkie ciało i życie, będące darem Boga, są święte i nietykalne od poczęcia do naturalnej śmierci. Podpisując ją lekarze i studenci medycyny zobowiązują się do wierności Bogu i chrześcijańskiemu sumieniu (pełny tekst deklaracji publikujemy poniżej). Deklaracja to wotum wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II. Pod dokumentem podpisało się ponad 3 tys. osób. Podpisy były zbierane przez Internet, jak również w czasie jasnogórskiego spotkania Służby Zdrowia. Inicjatorką powstania Deklaracji jest dr Wanda Półtawska. „Jakże inaczej moglibyśmy wyrazić naszą wdzięczność, jak nie przez jasne, otwarte przyznanie się do Jego nauki – do nauczania Kościoła katolickiego” – napisała Wanda Półtawska w apelu o podpisanie Deklaracji. Sama inicjatorka, ze względu na niedawny wypadek i poważny stan zdrowia, nie mogła być osobiście na pielgrzymce.
„Jest to uczenie nas, byśmy się przyznawali do tego, że mamy jakąś hierarchię wartości, że ta hierarchia się nie zmienia niezależnie, jaki zawód wykonujemy – podkreśla bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Służby Zdrowia przy Episkopacie Polski, a także członek Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia – Lekarz, który idzie do szpitala, nie może być tym, który przykłada ręki do zabójstwa – szóste: ‘nie zabijaj’. Farmaceuta, który sprzedaje leki, nie może radzić, żeby kupować leki antykoncepcyjne. Chcemy się kierować sumieniem, chcemy jasno i wyraźnie mówić – ja tego zrobić nie mogę. (…) A więc deklaracja wiary to jest wyznanie, że jestem człowiekiem wiary, który kieruje się pewną hierarchią wartości, według tej hierarchii chce ten pracownik żyć. I ma prawo, zgodnie z aktualnymi przepisami europejskimi i krajowymi, odmówić pewnych czynności nawet, gdyby to kosztowało go, że będzie musiał zmienić pracę, czy inne konsekwencję ponieść – nie wolno nam uczestniczyć w złu. To jest na pewno pierwszy krok, nie wszyscy będą tak odważni, by przyjąć taką deklarację, ale to, że zebraliśmy tak dużą liczbę podpisów to świadczy, że nie jest tak źle w Służbie Zdrowia, że są ludzie, na których możemy się opierać i z których brać przykład”.
„Towarzyszy nam bardzo ważna sprawa – Deklaracja Wiary. Myślę, że ona wyraża fundamentalną rzecz, jaką jest wierność lekarza wobec własnego powołania jako chrześcijanina, i jako lekarza – mówi Krajowy Duszpasterz Służby Zdrowia ks. Stanisław Warzeszak. – Autorem tej Deklaracji Wiary jest prof. Wanda Półtawska, i chwała jej za to. Ona bardzo głęboko rozumie te problemy jako lekarz, i również jako etyk, podejmuje bowiem refleksję od wielu, wielu lat, we współpracy jeszcze z Karolem Wojtyłą, potem papieżem, te sprawy były jej zawsze bardzo bliskie. Jest 6 punków, wszystkie te punkty odnoszą się do jednej zasadniczej kwestii – współpracy ze Stwórcą. Aby medycyna mogła się rozwijać, musi współpracować z naturą i Tym, który jest autorem tejże natury”.
Kamienne tablice z Deklaracją Wiary Lekarzy, jak również zwój z podpisami, zostały złożone czasie Mszy św. na Szczycie jasnogórskim.
Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Obecni byli m.in.: bp Stefan Regmunt, przewodniczący Zespołu ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia przy Konferencji Episkopatu Polski; ks. Stanisław Warzeszak, krajowy duszpasterz służby zdrowia; ks. prał. Kazimierz Sroka, diecezjalny duszpasterz służby zdrowia arch. wrocławskiej i ks. kan. Andrzej Walerowski, duszpasterz z diec. świdnickiej.
W homilii abp Józef Kupny powiedział do zgromadzonych pielgrzymów: „Patrząc na was zdaję sobie sprawę z tego, że jesteście dla chorych darem, bo służycie im swoją wiedzą, troszczycie się o ich zdrowie, dajecie chorym nadzieję. W waszej obecności w chorych rodzi się nadzieja na powrót do zdrowia. Wasza determinacja w walce o życie pacjenta i jego zdrowie jest skarbem, który ceni każdy pacjent i całe społeczeństwo. Za to chcę wam z tego miejsca wyrazić uznanie, szacunek i podziękowanie, i prosić, byście nie zniechęcali się trudnościami, biurokratycznymi przeszkodami, byście zawsze starali się być darem”.
Nawiązując do „Deklaracji Wiary” kaznodzieja zaznaczył: „Ona nie jest niczym innym, jak pokazaniem tego, jacy jesteśmy, czym żyjemy i co jest dla nas ważne, że wierzymy w Boga, Pana Wszechświata, który jest jedynym Dawcą Życia, który stworzył na swój obraz kobietę i mężczyznę. Te słowa nie są deklaracją przeciwko komuś, one nie są żadnym protestem, bo niektórzy tak to próbują odebrać, nie są, bo chrześcijanie nie są przeciwko komuś, bo modlitwa nie jest przeciwko komuś”.
„Nasza deklaracja nie jest formą konfrontacji z kimkolwiek. Ta głęboka treść zawarta w sześciu punktach przypomina nam, i tym, z którymi pracujemy, że nie zatrzymujemy tylko dla siebie tego, co otrzymaliśmy od Boga, chcemy tym żyć, i mamy prawo tym żyć” – podkreślił abp Kupny.
Na zakończenie Eucharystii został odczytany list otwarty od Wandy Półtawskiej. Eucharystię uświetnił śpiew chóru parafii św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu.