Szukaj

Lipa – działanie nie tylko przy przeziębieniu

Lipa – działanie nie tylko przy przeziębieniu

Nazywana ,,drzewem życia”, znana i ceniona od wieków ze względu na swoje lecznicze właściwości i silną woń kwiatów – lipa. Herbatka z kwiatów lipy jest niezastąpionym środkiem stosowanym w przypadku przeziębienia i towarzyszącej gorączce. Jednak działanie lipy ma o wiele szerszy zasięg. Stosując lipę zyskujemy dodatkowo wsparcie przy nadciśnieniu, nerwach, czy stwardnieniu żył.

Lipa na przeziębienie

Zarówno herbata z lipy, jak i syropy zawierające wyciąg z kwiatostanu wykazują działanie zmniejszające dolegliwości związane z przeziębieniem i grypą. Lipa wykazuje działanie napotne, co pomaga w przypadku stanu gorączkowego. Ponadto liczne substancje zawarte w kwiatach lipy działają powlekająco, co łagodzi ból gardła i chrypkę oraz inne objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Ciepły napar z suszonego kwiatostanu lipy przynosi natychmiastową ulgę oraz uczucie przyjemnego ciepła.

Uspokajające działanie lipy

Nie każdy wie, że lipa jest cennym środkiem uspokajającym. Działa kojąco w przypadku napięcia nerwowego. Nie tylko herbata z lipy tłumi pobudliwość, ale sam zapach kwiatów. Działanie uspokajające lipy jest szczególnie istotne u osób starszych, u których stres powoduje wzrost ciśnienia. Kwiaty lipy drobnolistnej i szerokolistnej działają korzystnie na stan naczyń krwionośnych i mogą być stosowane u osób z nadciśnieniem, zaburzeniami rytmu serca, czy miażdżycą tętnic.

Pozostałe właściwości lipy

Lipa działa lekko moczopędnie i rozluźniająco na przewód pokarmowy. Ponadto zwiększa przepływ żółci do dwunastnicy i nieznacznie pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Może więc być stosowana jako środek pomocniczy przy dolegliwościach trawiennych.

Napary z kwiatów lipy mogą być stosowane zewnętrznie jako środek łagodzący stany zapalne i świąd. Lipa wygładza i uelastycznia skórę, jednocześnie poprawiając nastrój swoim zapachem. Można ją stosować zarówno do przemywania, jak i do irygacji, czy kąpieli.