Seniorki dbające o swoją urodę powinny wiedzieć, jak wygląda prawidłowy makijaż dla cery dojrzałej.
Podkłady i produkty sypkie
Nawet najpiękniejszy makijaż oka nie będzie prezentował się efektownie, jeżeli nie zadbamy o kondycję skóry i jej ujednolicenie. Panie w wieku dojrzałym chętnie sięgają po podkłady o wykończeniu satynowym, które nie dają płaskiego matu, ładnie rozświetlają skórę i optycznie wygładzają zmarszczki.
Alternatywą dla podkładów są kremy BB lub CC o lekkiej konsystencji, które nie mają wprawdzie mocnego krycia, ale wszak nie o to chodzi w makijażu seniorki. Cera starszych Pań jest zazwyczaj wolna od wyprysków i zmian skórnych – podkład musi nadać jej młodzieńczego wyglądu i świetlistości.
Wybierając odpowiedni produkt, warto poświęcić chwilę na prawidłową ocenę koloru. O ile zbyt jasne podkłady można jeszcze uratować bronzerem, o tyle zbyt ciemne nie prezentują się dobrze w żadnym zestawieniu.
Jeżeli wybierzemy zbyt jasny podkład, możemy przypudrować go brązowym pudrem w kamieniu.
Produkty do konturowania powinny znaleźć się w kosmetyczce każdej seniorki – pozwalają zaznaczyć kontury twarzy oraz linię pod kością policzkową. Jasny puder sprawdzi się natomiast do rozświetlenia czoła oraz policzków.
Aby nadać skórze świeżości, warto musnąć ja odrobiną różu. Najlepiej wybrać produkt w przygaszonym odcieniu – zbyt intensywny będzie wyglądał dość karykaturalnie.
Panie, które lubią efekt glamour, mogą nałożyć odrobinę rozświetlacza na szczyty kości policzkowych. Oczywiście, należy zachować równowagę i zadbać o to, aby makijaż nie był nazbyt rozświetlony – przesada w żadną stronę nie jest wskazana.
Makijaż dla cery dojrzałej ma znaczenie nie tylko ze względu na poprawianie mankamentów urody, ale również pielęgnację skóry.
Makijaż oczu
Zbyt dramatyczny makijaż oczu nie jest wskazany w przypadku starszych Pań. Decydując się na rozświetlony look, lepiej postawić na cienie w kolorze cielistym z delikatną nutą żółtego odcienia. Perłowe cienie, cieszące się dużą popularnością jeszcze kilka lat temu, są powoli wypierane przez cienie matowe i satynowe. Panie, które na co dzień nie używają cieni, mogą sięgnąć po kredkę do oczu. W ofercie większości producentów znajdziemy kredki w różnych odcieniach – nie tylko czarne. Dużą popularnością wśród kobiet w każdym wieku cieszą się kredki i eyelinery w kolorze brązowym lub bakłażanowym, które wyglądają bardziej naturalnie i nie dają tak mocnego, scenicznego efektu.
Przy wykonywaniu makijażu oczu nie możemy zapominać o brwiach – to oprawa oczu, która wymaga odpowiedniego podkreślenia. Wiele starszych Pań popełnia błędy przy podkreślaniu brwi, nadając im zbyt zdecydowane, geometryczne kształty lub wypełniając zbyt ciemnym cieniem.
Do zaznaczenia brwi możemy użyć woskowej kredki w odpowiednim kolorze. W drogeriach znajdziemy produkty o różnych kolorach, dzięki czemu z łatwością dopasujemy kredkę do naszego naturalnego koloru oczy. Woskowe kredki utrzymują się dłużej niż cienie do powiek czy kredki przeznaczone do obrysowania konturu oka.
Utrwalenie makijażu
Aby makijaż przetrwał cały dzień, warto zaopatrzyć się w specjalną mgiełkę utrwalającą, która działa na podobnej zasadzie co lakier do włosów – utrzymuje makijaż w ryzach i zapobiega jego spływaniu. Jeżeli nie mamy większego problemu z trwałością makijażu, możemy z niej zrezygnować i stosować jedynie w najcieplejsze miesiące w ciągu roku.
Trwałość makijażu zależy także od jakości produktów oraz techniki nakładania. Używanie sprawdzonych akcesoriów oraz właściwa aplikacja sprawią, że makijaż utrzyma się na twarzy przez wiele godzin bez konieczności poprawiania.
Bez względu na wiek nie powinniśmy rezygnować z podkreślania swojej urody. Delikatny makijaż pomaga podkreślić naturalne piękno, uwydatnić nasze atuty i – co najważniejsze – sprawić, że poczujemy się bardziej kobieco.