Szukaj

Marsz do Niepodległej

W związku z 100 rocznicą wymarszu słynnej kadrówki w 1914 roku, Wydział Edukacji zaprasza do udziału w projekcie, który przypomni to ważne dla polskiej państwowości wydarzenie. Projekt realizowany będzie od marca do sierpnia 2014 roku.

Już w marcu rozpocznie się konkurs na prezentację multimedialną Częstochowianie w marszu do Niepodległej (potrwa do maja) i konkurs historyczny dla uczniów regionu częstochowskiego na pracę literacką „100-lecie Kompanii Kadrowej”(potrwa od 10 marca do 30 czerwca). Ich celem jest pokazanie częstochowian, którzy brali udział w wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej. Związani z Częstochową byli m.in. Stanisław Burhardt-Bukacki, Kazimierz Busler, Józef Ferencowicz „Krzesz”, Janusz Głuchowski i wiele innych wybitnych postaci z życia politycznego II RP.

W kwietniu 5-osobowe drużyny reprezentujące gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne z Częstochowy i powiatu wezmą udział w zawodach militarnych „Bieg legionisty” w Parku Lisiniec; a 12 maja odbędą się uroczystości związane z obchodami 79 rocznicy śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego (w programie m.in. konferencja naukowa podczas której odczyt Blaski i cienie Józefa Piłsudskiego wygłosi prof. Tomasz Nałęcz z Kancelarii Prezydenta PR i Koncert Pieśni Patriotycznych)

Z kolei 6 sierpnia przedstawiciele częstochowskich instytucji oświatowych uczestniczyć będą w ogólnopolskich obchodach 100-lecia Kompanii Kadrowej w Krakowie; w tym dniu odbędą się także uroczystości miejskie połączone z capstrzykiem. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk poinformował Prezydenta Bronisława Komorowskiego – patronującego ogólnopolskim obchodom 100-lecia Czynu Legionowego – o częstochowskim projekcie i zwrócił się z prośbą o skierowanie do młodzieży szkolnej okolicznościowego adresu.

Realizację projektu koordynuje Komitet Organizacyjny, któremu przewodniczą naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy Ryszard Stefaniak i dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie Rafał Piotrowski. Współorganizatorami przedsięwzięcia są Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie, Zespół Szkół Technicznych, Zespół Szkół im. J. Kochanowskiego, Zespół Szkół Mechaniczno–Elektrycznych, Zespół Szkół Samochodowo-Budowlanych, Gimnazjum nr 5, Gimnazjum nr 19, Ogólnokształcące Liceum Mundurowe Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, ZHP Hufiec Częstochowa.

Komitet organizacyjny do udziału w projekcie edukacyjnym zaprosi Drużyny Strzeleckie i organizacje kombatanckie.

Wymarsz kadrówki

2 sierpnia 1914 r. Józef Piłsudski uzyskał zgodę austriackich władz wojskowych na mobilizację oddziałów strzeleckich. Dzień później w krakowskich Oleandrach zorganizowano Pierwszą Kompanię Kadrową, w której skład weszli słuchacze szkół oficerskich Strzelca i Polskich Drużyn Strzeleckich. Na jej czele stanął oficer Związku Strzeleckiego – por. Tadeusz Kasprzycki. 6 sierpnia Kompania wyruszyła w kierunku granicy Królestwa Polskiego. Sześć dni później wkroczyła do Kielc.Wymarsz kadrówki – pierwszego od zakończenia powstania styczniowego regularnego oddziału armii polskiej – był demonstracją woli walki o niepodległość i miał wyjątkowe znaczenie dla polskiej państwowości. Pierwsza Kompania Kadrowa stała się zalążkiem 1 pułku piechoty, a z czasem I Brygady Legionów Polskich. Podczas walk I wojny światowej Legiony zbrojnie przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.