Szukaj

Miasto dla seniorów

W 2015 roku seniorzy w ramach zajęć proponowanych pod miejskimi auspicjami będą mogli m.in. „starzeć się zdrowiej”, uprawić tai-chi, aqua aerobic, wziąć udział w warsztatach teatralnych, „Nocy Kupały”, korzystać z Kina Seniora czy warsztatów „Zróbmy to razem”. Im dedykowany jest Festiwal Retro i akcja „Kawiarenka dla Seniora”.

– W Częstochowie mieszka 42 tys. osób powyżej 65, roku życia. To duża liczba, która będzie się jeszcze powiększać, dlatego staramy się zwracać uwagę władz miasta na najbardziej istotne potrzeby seniorów – zaznaczył przewodniczący Miejskiej Rady Seniorów Ryszard Raczek. – Choć Rada działała w minionej kadencji krótko, mamy na swoim koncie kilka sukcesów, jak choćby większa liczba parków rekreacji, czy dodatkowe środki na programy zdrowotne dedykowane seniorom – wylicza Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent.

Adrian Staroniek naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta przypomniał, że wydano już 5,5 tysiąca rabatowych Kart Seniora. – Program jest stale rozwijany, pojawiają się nowi kontrahenci, zainteresowani współpracą na rzecz seniorów. W najbliższym czasie chcemy uporządkować wszystkie działania w tym programie, a by jeszcze efektywniej realizować jego założenia – zaznaczył.

Społeczeństwo Polski starzeje się i nie ma w tym nic dziwnego, z taką sytuacją mamy do czynienia w całej Europie. Coraz większą część populacji stanowią osoby w wieku emerytalnym. Tym realiom trzeba wyjść naprzeciw, trzeba zadbać o to, aby seniorzy mieli, gdzie spędzać wolny czas, i wiedzieli, że w wypadku problemów, ktoś im pomoże.

Dojrzali mieszkańcy Częstochowy to duża i ważna grupa społeczna. Warto o nich zadbać…

W 2015 roku propozycje dla seniorów mają m.in. Teatr im. Adama Mickiewicza, Biblioteka Publiczna i jej filie, Miejski Dom Kultury, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Muzeum Częstochowskie, Kino Studyjne OKF „Iluzja”, Filharmonia Częstochowska, Miejska Galeria Sztuki, Ośrodek Promocji Kultury „Gaude Mater”, Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorów i Urząd Miasta Częstochowy.

Są to m.in.specjalnie dedykowane im spektakle teatralne, tańsze bilety dla osób 60 + na wybrane przedstawienia, wystawy, warsztaty; konsultacje, kursy i warsztaty komputerowe, spotkania autorskie, spotkania z IPN, bezpłatne zajęcia z gimnastyki relaksacyjnej – jogi i zajęcia teatralne w MDK; płatne zajęcia m.in. fotograficzne, ceramiczne, plastyczne, modelarskie, z kroju i szycia, aqua aerobic.

W Częstochowie mamy też już od kilku lat:

–  akcję MOPS „Kawiarenka dla Seniora” – w tym roku od maja do grudnia;

– przedsięwzięcia realizowane przez MOSiR – Gimnastykę w wodzie i Callanetics na Pływalni Krytej przy Alei Niepodległości, treningi ruchowe dla seniorów w Hali „Polonia”. Od maja rozpoczną się zajęcia prowadzone na placach rekreacji ruchowej dla seniorów (terminy i miejsca ogłoszone zostaną na stronie www.mosir.pl), latem na Pływalni Letniej przy ul. Dekabrystów organizowane będą zajęcia typu aqua aerobic dla seniorów (terminy również zostaną ogłoszone na stronie www.mosir.pl).

Przez cały rok 2015 kontynuujemy cykl KINO SENIORA – to osobna ścieżka repertuarowa ze specjalnie wybranymi filmami. Seniorzy mają też możliwość ze skorzystania z biletów w cenie ulgowej na koncerty symfoniczne i kameralne w Filharmonii Częstochowskiej.

Ciekawą propozycją będą zapewne wakacyjne warsztaty plastyczno – edukacyjne dla dziadków i wnuków „Zróbmy to razem”w Miejskiej Galerii Sztuki. Warsztaty według autorskich scenariuszy prowadzić będą specjalistki od edukacji artystycznej, asystować im będą wolontariusze – studenci Instytutu Sztuk Pięknych AJD w Częstochowie. Inną ofertą Miejskiej Galerii Sztuki, tym razem dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku, jest zaproszenie do zwiedzania wystaw aktualnie prezentowanych w Galerii, gdzie rolę przewodników i komentatorów pełnią kuratorzy wystaw. Specjalny, zbiorowy bilet zniżkowy dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku kosztuje każdą osobę zaledwie złotówkę.

W Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”odbywają się m.in. spotkania Klubu Poetyckiego „Złota Jesień”, a latem bezpośrednio z myślą o seniorach zaplanowano kurs warsztatów teatralnych, które zakończyć ma premiera spektaklu. Warsztaty prowadzić będzie Julia Liszewska – reżyserka, twórczyni Teatru Niezależnego „Tlen”.

Częstochowskie Centrum Aktywności Seniorówproponuje m.in. Cykl Pikników w Ogrodzie przy ul. Staszica 10 (od maja do września), Kino letnie – wyświetlanie filmów w ogrodzie w okresie wakacyjnym, Piknik powitanie lata „Noc Kupały” (ul. Żużlowa), wyjazdy na grzybobranie, spektakl teatralny z udziałem Seniorów, Bal Andrzejkowy. Ponadto kontynuuje kurs komputerowy, kursy językowe (j. niemiecki, j. angielski), zajęcia ruchowe: muzykoterapia, tai-chi, nornic-walking, zajęcia na placu rekreacji ruchowej; warsztaty plastyczne i teatralne, warsztaty z rękodzielnictwa, kącik szachowy i filmowy, bezpłatne usługi fryzjerskie, spotkania z ciekawymi ludźmi (np. podróżnicy), spotkania z lekarzami, wyjazdy na wycieczki krajoznawcze.

WIELE WAŻNYCH PRZEDSIĘWZIĘĆ DLA SENIORÓW PRZYGOTOWUJE TAKŻE URZĄD MIASTA:

·       Atrakcyjną propozycją dla częstochowskich seniorów będzie na pewno zaplanowany na 11 lipca FESTIWAL RETRO CZĘSTOCHOWA. Będzie tam można usłyszeć w nowych aranżacjach największe szlagiery XX-lecia międzywojennego. Repertuar dedykowany jest w szczególności starszym mieszkańcom miasta.

·       W wydawanym przez Urząd miesięczniku „Jasne, że Częstochowa” jest  strona poświęcona  środowisku częstochowskich seniorów.

·       Szczepienia przeciw grypiedla osób powyżej 65. roku życia w ramach programu pn. „Szczepienia Ochronne Przeciw Grypie Dla Mieszkańców Częstochowy z Grup Szczególnego Ryzyka na lata 2014-2018”

·       10-dniowy cykl 30 zabiegów z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii w ramach programu pn. „Rehabilitacja  i Wspieranie Aktywności Ruchowej Dla Seniorów, Mieszkańców Miasta Częstochowy na Lata 2013 – 2017”

·       Zajęcia rekreacji ruchowej, organizacja prelekcji, warsztatów, seminariów oraz innych zajęć profilaktycznych w ramach zadania „Pogodna jesień – starzej się zdrowiej”.

·       Trwają prace związane z przygotowaniem programu polityki zdrowotnej adresowanego do częstochowskich seniorów, w zakresie kompleksowej opieki geriatrycznej dla osób 60+.

·       Realizacja Projektu „Częstochowa seniorom” w ramach którego wydawane są karty lojalnościowe „Częstochowski Senior”

·       Działa Miejska Rada Seniorów, która właśnie rozpoczęła swoją drugą kadencję.

Miasto stale współpracuje z organizacjami pozarządowymi w zakresie organizowania różnych przedsięwzięć na rzecz seniorów, m.in. z Uniwersytetami III Wieku, Stowarzyszeniem SeniorTur…