Szukaj

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

1 października – jak co roku – obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Minister rodziny Elżbieta Rafalska złożyła seniorom życzenia długich lat życia w zdrowiu i szczęściu, oraz podziękowała w imieniu rodaków za trud i poświęcenie w wychowaniu kolejnych pokoleń Polaków. W swoim przemówieniu podkreślała znaczenie społeczności osób w wieku 65+:
„Wasza mądrość życiowa i doświadczenie są cennym drogowskazem. To właśnie dzięki Wam, Drodzy Seniorzy, życie kolejnych pokoleń staje się łatwiejsze. Wasza mądrość życiowa i doświadczenie jest dla wielu Polaków cennym drogowskazem. Pokazujecie, jak czerpać z życia radość i siłę”

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to stosunkowo młode święto ustanowione w 1990 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Obchodzone rok rocznie ma uświadamiać społeczeństwu, jak ważną jego częścią są seniorzy, oraz uwrażliwić na problemy demograficzne, z którymi borykają się kraje pierwszego świata. Społeczeństwo starzeje się w dynamicznym tempie i w ciągu kilkudziesięciu lat, liczba osób w wieku podeszłym wzrośnie kilkukrotnie. Ten problem demograficzny stanowi bardzo poważne wyzwanie dla polskiego rządu .
Ochrona godności osób starszych i zapewnienie im stabilności finansowej to priorytety rządowej polityki senioralnej. Seniorzy nie powinni czuć się dyskryminowani, zapomniani i wykluczeni z życia społecznego. Z tego względu tak wiele organizacji pozarządowych działa na rzecz  zwiększonego z0aangażowania seniorów w życiu społecznym oraz wzrostu roli osób starszych w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Międzynarodowy Dzień Osób Starszych to ważne święto, którego rola nie jest wyłącznie symboliczna. Organizacje pozarządowe pomagają seniorom na wiele sposobów, zapewniając godne warunki życia i zachęcając do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dzięki nagłośnieniu ich pracy coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak ważną grupą społeczną są osoby starsze. Jako, że ich liczba będzie się stale zwiększać, należy szczególnie walczyć o należne im prawa i przywileje.