Szukaj

Zawsze młoda część mózgu

117

Część naszego mózgu pozostaje „młoda” wraz z wiekiem. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez amerykańskich badaczy z Uniwersytetu w Adelajdzie.

Naukowcy mają nadzieję, że to nowe odkrycie dotyczące funkcjonowania mózgu pomoże lepiej zrozumieć ewolucję chorób neurodegeneracyjnych, a w szczególności choroby Alzheimera.

Naukowcy z Uniwersytetu w Adelajdzie ujawnili wyniki swoich badań nad aktywnością mózgu przy okazji Międzynarodowej Konferencji Neuronauki Kognitywnej sprzed 10 lat, która odbyła się w Brisbane.

Badanie to pokazuje, że co najmniej jedna część naszego mózgu może przetwarzać informacje w ten sam sposób, niezależnie od naszego wieku.

Wybrano i poddano ocenie panel składający się z 60 osób. Niektórzy uczestnicy byli w wieku od 55 do 95 lat, inni od 13 do 28 lat. Uczestnicy musieli reagować na bodźce wzrokowe i niewizualne, aby zmierzyć zakres swojej wzrokowo-przestrzennej uwagi. Rozpiętość ta wpływa na wykonywanie wielu codziennych zadań, takich jak chodzenie czy używanie przedmiotów. Wyniki pokazują, że osoby starsze wykazują te same zdolności co osoby młode.

Dr Joanna Brooks przeprowadziła badanie jako gość na Uniwersytecie w Adelajdzie. Wyjaśnia: „Nasze badania wykazały, że zarówno osoby starsze, jak i młode, w ten sam sposób wykonują cały szereg zadań wzrokowych i niewizualnych. Zadania te pomagają zmierzyć zakres uwagi przestrzennej.”

„Kiedy myślimy o starzeniu się, myślimy o aspektach fizycznych i poznawczych, zwłaszcza gdy myślimy o czyimś czasie reakcji. U osób starszych zwykle przebiega wolniej. Jednak nasze badania sugerują, że niektóre systemy poznawcze zlokalizowane w prawej półkuli mózgu – takie jak zakres uwagi przestrzennej – są „zamknięte”, a zatem chronione przed starzeniem się”.

„Nasze wyniki kwestionują obecne paradygmaty starzenia się poznawczego, ponieważ pokazują, że prawa strona mózgu pozostaje dominująca w przetwarzaniu przestrzennym w dorosłym życiu. Teraz musimy zrozumieć, w jaki sposób i dlaczego niektóre obszary mózgu wydają się być mniej podatne na starzenie się niż inne.

Praca dr Joanny Brooks może również pomóc nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób choroby takie jak choroba Alzheimera wpływają na mózg.