Od 21 lipca mieszkańcy Częstochowy mogą zgłaszać propozycje zadań do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego. To forma konsultacji społecznych, która pozwala na to, by częstochowianie zadecydowali na co przeznaczyć część miejskich pieniędzy. Do wydania jest blisko 6 milionów złotych.
Zadania zgłaszane w ramach budżetu partycypacyjnego mogą być realizowane na gruntach, których właścicielem jest Gmina Miasto Częstochowa. Aby częstochowianie mogli w łatwy sposób dowiedzieć się, które to tereny, uruchomiliśmy na geoportalu mieszkańców specjalny profil tematyczny „budżet partycypacyjny”. Mapa przedstawiająca podział miasta na dzielnice oraz prezentująca tereny miejskie, na których mogą być realizowane proponowane zadania, dostępna jest pod adresem: http://e.czestochowa.pl/bp
Częstochowianie do rozdysponowania mają 5 738 869,00
- 1 434 717 zł na zadania o charakterze ogólno miejskim
- 4 304 152 zł na zadania o charakterze dzielnicowym
Propozycje zadań do realizacji można składać już od najbliższego poniedziałku, tj. od 21 lipca. Nabór zakończy się dopiero 30 września. Aby zgłosić zadanie do realizacji wystarczy opisać swój pomysł na specjalnym formularzu, który dostępny jest: na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl, w Biurze Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych (budynek USC, ul. Focha 19/21, pokój 46, 1 piętro), w informacjach ogólnych głównych budynków Urzędu Miasta Częstochowy (ul. Śląska 11/13, ul. Waszyngtona 5), w Poradniku Interesanta na stronie internetowej www.czestochowa.pl.
Wypełniony formularz należy złożyć we wskazanym terminie osobiście w kancelarii Urzędu (ul. Śląska 11/13, pokój nr 3), pocztą: Urząd Miasta Częstochowy, ul. Śląska 11/13, 42-217 Częstochowa, elektronicznie: za pomocą platform: www.sekap.pl i www.ePUAP.gov.pl. Do realizacji w 2015 roku przeznaczone zostaną te zadania, które uzyskają najwyższą liczbę punktów podczas głosowania, które odbędzie się w dniach od 5 do 11 grudnia br.
Obecnie prowadzimy kampanię promocyjną. Wszystkie informacje dotyczące budżetu partycypacyjnego pojawiają się na bieżąco na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl oraz na Facebookowym profilu Konsultacje społeczne w Częstochowie. Ulotki dystrybuowane będą na terenie miasta oraz dostępne będą między innymi w Biurze Inicjatyw Lokalnych i Konsultacji Społecznych (budynek USC, ul. Focha 19/21, pokój 46, 1 piętro), w informacjach ogólnych głównych budynków Urzędu Miasta Częstochowy (ul. Śląska 11/13, ul. Waszyngtona 5).
Na stronie internetowej www.konsultacje.czestochowa.pl będzie również dostępny plakat w edytowalnej wersji, z którego korzystać będą mogli mieszkańcy chcący przeprowadzić kampanię promocyjną swojego projektu.
Podstawą tworzenia budżetu partycypacyjnego w naszym mieście jest Uchwała
nr 908/LI/2014 Rady Miasta Częstochowy z 10 kwietnia 2014 r. w sprawie tworzenia budżetu partycypacyjnego, oraz Zarządzenie nr 2134/14 Prezydenta Miasta Częstochowy z 30 czerwca 2014 r. w sprawie szczegółowych zasad zgłaszania propozycji zadań do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego na 2015 r.
Obecnie przygotowywane jest zarządzenie, które będzie określało szczegóły dotyczące głosowania mieszkańców na projekty do realizacji w 2015 r., między innymi w jakich miejscach będzie można oddać głos, kto będzie mógł wziąć udział w głosowaniu.
Budżet partycypacyjny wdrażany jest w ramach projektu „Jasne, że konsultacje” realizowanego przez Urząd Miasta Częstochowy w Partnerstwie z Polskim Instytutem Mediacji i Integracji Społecznej. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Harmonogram Częstochowskiego Budżetu Partycypacyjnego
- 21 lipca – 30 września – zgłaszanie przez mieszkańców propozycji zadań
na projekty dzielnicowe oraz ogólnomiejskie,
- 1 października – 30 listopada – weryfikacja formalno-prawna zgłoszonych propozycji,
- 5 – 11 grudnia – głosowanie mieszkańców na najlepsze propozycje przeznaczone do realizacji w 2015 roku,
- do 19 grudnia – upublicznienie wyników głosowania
→ Jak zgłosić zadanie do realizacji w ramach budżetu partycypacyjnego? To bardzo proste!
→ Podział środków na zadania o charakterze dzielnicowym – TABELA