Spotykamy je coraz częściej w sklepach, więc może warto dowiedzieć się na co są dobre grzyby Shiitake
Te niewielkie grzybki cenione są na świecie nie tylko ze względu na ich walory smakowe, ale przede wszystkim na ich wartości prozdrowotne.
Stosowane od wielu wieków w medycynie Dalekiego Wschodu, grzyby Shiitake słyną ze swoich wyjątkowych właściwości leczniczych. Porównując ilości witamin, minerałów, antyoksydantów i składników odżywczych grzyby te wybitnie wyróżniają się na tle innej, zdrowej żywności.
Są prawdziwą skarbnicą składników prozdrowotnych, dlatego warto wiedzieć na co są dobre grzyby Shiitake.
Zawierają 65% zalecanej, dziennej dawki miedzi w swoim składzie. Miedź wraz z aminokwasami i kwasami tłuszczowymi jest jednym z niezbędnych składników do poprawnego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W naszym ciele miedź nie jest syntetyzowana, dlatego musimy ją wchłaniać w postaci suplementów lub zdrowej żywności. Niedobór miedzi może prowadzić do niedokrwiennej choroby serca.
W składzie grzybów Shiitake znajdujemy także 52% zalecanej, dziennej dawki kwasu pantotenowego oraz 51% selenu. Kolejne cenne składniki to ryboflawina, niacyna czy cynk. Grzyby Shiitake zawierają silne związki naturalne, które wykazują zdolność ograniczania rozwoju nowotworów. Wykazują również działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i co ciekawe grzybobójcze.
Grzyby te bogate są w witaminy z grupy B, takie jak B2, B5 czy B6, które wspierają proces dostarczania organizmowi energii, w wyniku rozpadu tłuszczów, węglowodanów i białek.
W składzie grzybów Shiitake znajduje się silne przeciwgrzybiczne białko lentinan, które posiada właściwości zapobiegające rozwojowi nowotworów. O skuteczności działania w tym kierunku grzybów Shiitake świadczą wyniki wielu przeprowadzonych naukowych badań. Wykazały one również zmniejszenie negatywnych skutków w progresji HIV i komórek białaczkowych, dzięki wyjątkowym wartościom grzybów Shiitake.
Inne badania dowiodły, że grzyby te mogą działać ochronnie na wątrobę, hamują stany zapalne w organizmie, wzmacniają układ immunologiczny i krążenia oraz obniżają poziom cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze i ryzyko zachorowania na nowotwory.
Grzyby Shiitake przyrządza się podobnie jak nasze krajowe pieczarki. Wystarczy 6 minut smażenia na patelni i są gotowe. Można je serwować w podobny sposób jak wspomniane pieczarki.