Nerwica jest chorobą, która może dotknąć osobę w każdym wieku, niekoniecznie przechodzącą ciężki okres w życiu. Zaburzenia nerwicowe często pojawiają się bez konkretnej przyczyny i mogą dawać różne objawy, inne u każdego chorego. Jednymi z dolegliwości odczuwanych przez osobę chorą na nerwicę są zaburzenia przełykania, określane jako nerwica przełyku. Jakie są objawy nerwicy przełyku, jak sobie radzić i czy jest to groźna choroba?
Przyczyny nerwicy przełyku
Na nerwicę przełyku najczęściej chorują osoby żyjące w przewlekłym stresie, stale podenerwowane i nie radzące sobie z trudami codzienności. Zdarza się, że nerwicę wywołuje traumatyczne przeżycie, jak śmierć bliskiej osoby lub choroba. Samotność i brak wsparcia rodziny pogłębiają zaburzenia nerwicowe, dlatego w każdym przypadku bardzo istotne jest odpowiednie leczenie i pomoc bliskich.
Często jednak na nerwicę przełyku chorują również osoby spokojne i opanowane, które nie mają wyraźnych powodów do zmartwień. Dzieje się tak, ponieważ każdy człowiek ma inny próg wytrzymałości stresu. Dla jednego nawet szereg nieszczęśliwych zdarzeń nie będzie dawał odzwierciedlenia w stanie zdrowia, a u innej osoby zaledwie codzienność może okazać się nie do udźwignięcia.
Osoby chore na nerwicę zaczynają odczuwać dolegliwości, które wynikają jedynie z własnych odczuć psychicznych i nie mają podłoża w rzeczywistym stanie zdrowia fizycznego. Nerwica przełyku jest jednym z rodzajów nerwicy i obejmuje układ pokarmowy, głównie przełyk.
Zdarza się, że osoba chora nie zdaje sobie sprawy ze swoich problemów, a dolegliwości przełyku są tak rzeczywiste i wyraźnie odbierane, że chory doszukuje się innych przyczyn. Nerwica przełyku często mylona jest z refluksem, chorobami żołądka, zaburzeniami serca, a nawet infekcją gardła. Również lekarz diagnozę tej poważnej choroby może postawić dopiero po wykluczeniu innych możliwych przyczyn.
Objawy nerwicy przełyku
Poszczególne objawy nerwicy przełyku mogą występować łącznie lub chory może uskarżać się np. tylko na jeden z nich. Najczęściej osoby chore odczuwają objawy przypominające dolegliwości żołądka:
- zgaga, odbijanie, cofanie się pokarmu;
- ból w klatce piersiowej, nawet przypominający ból wieńcowy;
- ucisk, pieczenie, kłucie, drapanie, skurcze;
- trudności w przełykaniu, krztuszenie się w trakcie jedzenia;
- uczucie ciała obcego w gardle.
Każdy z powyższych objawów powinien być skonsultowany z lekarzem. Choć nerwica przełyku jest chorobą o podłoży psychicznym, może stopniowo prowadzić do wyniszczenia organizmu. Trudności w jedzeniu często kończą się niechęcią do pokarmów, co grozi odwodnieniem i niedożywieniem. Warto pamiętać, że zdrowie psychiczne jest niemniej ważne, niż zdrowie ciała.