Szukaj

Nie bądźmy obojętni!

Nie przechodźmy obojętnie obok człowieka, któremu grozi zamarznięcie. Jeden telefon może uratować ludzkie życie.Na wychłodzenie organizmu narażone są osoby bezdomne, a także te, które mają dach nad głową, lecz mieszkają samotnie i często z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami. Wśród osób zagrożonych wychłodzeniem organizmu w okresie występowania niskich temperatur są także nietrzeźwi, którzy z powodu wypitego alkoholu nie odczuwają skutków mrozu. Mroźne dni i noce, szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Bezdomni w obawie przed zimnem szukają miejsc, w których mogą się ogrzać.   Zwracajmy uwagę na osoby bezdomne – zgłaszajmy odpowiednim służbom miejsca ich przebywania. Klatki schodowe, domki letniskowe czy piwnice, nie są odpowiednimi na przeczekanie zimy. Pamiętajmy, że szczególnej pomocy wymagają osoby będące pod wpływem alkoholu – człowiek nietrzeźwy zdecydowanie szybciej traci ciepło.

Szczególnej uwagi wymagają od nas także osoby starsze i samotne – bardzo niska temperatura, śliskie chodniki, czy sypiący z nieba śnieg, mogą okazać się dla nich barierą nie do pokonania. Warto upewnić się, czy nie potrzebują oni pomocy w codziennych czynnościach takich jak chociażby zakupy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Policjanci kontrolują miejsca, w których przebywają bezdomni. Informują ich o możliwości skorzystania z pomocy specjalnych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

Nie bądźmy obojętni !  Wystarczy jeden telefon, a zaalarmowane służby przybędą na miejsce. Policja i Straż Miejska czekają na współpracę ze strony obywateli. Jeśli jesteś zaniepokojony sytuacją osoby bezdomnej lub samotnej zadzwoń: 997, 112.