Zwierzęta domowe to wspaniali kompanii codziennego życia. Zmniejszają poczucie osamotnienia, wymagając opieki wypełniają czas, często współodczuwają, poprawiając nastrój. Nie każdy może jednak pozwolić sobie na trzymanie w domu psa lub kota. Psy wymagają regularnych spacerów i ogromnej konsekwencji w wychowywaniu. Koty mają zwykle trudny do okiełznania charakter, więc ich ułożenie zajmuje sporo czasu i również wymaga nie lada cierpliwości. Ale poza tymi najpopularniejszymi czworonogami, istnieją jeszcze inne gatunki świetnie sprawdzające się w roli domowych pupili. Które z nich są szczególnie polecane seniorom?
Rybki
Akwarium wydaje się najprostszą opcją, ponieważ pozornie, rybki nie wymagają szczególnej troski, więc na pewno nie będą sprawiały problemów. W dodatku nie brudzą ani nie powodują alergii. Rzeczywiście, rybki same w sobie oczekują jedynie regularnego karmienia. Nie trzeba ich pielęgnować ani wyprowadzać. Co więcej, specjaliści twierdzą, że obserwowanie życia w akwarium działa kojąco na nerwy, a nawet obniża ciśnienie krwi! Należy jednak pamiętać, że akwarium wymaga regularnego czyszczenia. Najczęściej oznacza to przenoszenie ciężkiego, szklanego naczynia do łazienki i z powrotem. Trzeba wziąć to pod uwagę i ustalić, czy senior jest w stanie bezpiecznie wypełniać ten obowiązek.
Małe gryzonie
Tutaj sprawa jest łatwiejsza ze względu na wagę klatki. Zarówno chomiki, jak i świnki morskie wymagają karmienia i pojenia oraz rozrywki dopasowanej do ich wieku i poziomu aktywności. W tym celu wystarczy jednak klatka z kołowrotkiem, tunelem lub innym udogodnieniem. Elementy wyposażenia klatek można nabyć w sklepach zoologicznych, więc istnieje możliwość posiadania gryzonia bez martwienia się o organizowanie mu zajęć. Czyszczenie klatki jest tu bardzo istotne, jednak nie sprawia wielu problemów. Należy jedynie pamiętać, by nie puszczać gryzonia wolno po mieszkaniu, ponieważ jego późniejsze złapanie może graniczyć z cudem. Ciekawą opcją są także szynszyle i koszatniczki. Ich większe rozmiary mogą być jednak nieco problematyczne. Niemniej, jeśli są oswojone, dają się przytulać i można nawiązać z nimi głębszą relację niż z małymi gryzoniami, których posiadanie często ogranicza się tylko do obserwowania ich klatkowego życia.
Żółwie stepowe
Obowiązki wynikające z hodowli żółwia są dość zbliżone do posiadania chomików lub świnek, jednak odczucia wynikające z obserwacji tych zwierząt są z goła inne. Żółwie to zwierzęta zdecydowanie mniej aktywne, aczkolwiek nadal bardzo interesujące. Ich wymagania hodowlane są nieco większe niż w przypadku gryzoni. Gady te wymagają dobrze dobranego pożywienia. Wiele z nich musi mieć także dostarczoną odpowiednią ilość promieni UV. Mimo większych potrzeb, żółwie mogą stać się świetnymi kompanami życia, ponieważ nie wymagają od opiekuna dużej sprawności fizycznej. Potrzebują natomiast poświęcenia czasu na poznanie ich świata. Ich hodowla może więc stać się prawdziwą pasją. Co więcej, żółwie można bezpieczniej wypuszczać je z terrarium, ponieważ w mieszkaniu raczej nie uciekną, a nawet jeśli znikną z zasięgu wzroku, to z reguły są łatwe do odnalezienia.