Szukaj

Nietrzymanie moczu – jakie mogą być przyczyny?

Nietrzymanie moczu – jakie mogą być przyczyny

Nietrzymanie moczu to jedna z bardzo częstych, kobiecych przypadłości, która trwa przewlekle będąc powodem wielu kompleksów i dyskomfortu fizycznego. Problemy z częściowym lub całkowitym, mimowolnym opróżnianiem pęcherza miewają kobiety w każdym wieku, jednak to menopauza zwykle pogłębia dolegliwości. Zobacz, jakie mogą być przyczyny nietrzymania moczu.

 

Kiedy mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu?

Świadome oddawanie moczu możliwe jest dzięki współpracy mięśni blokujących cewkę moczową oraz skomplikowanego układu sygnalizującego napełnienie pęcherza płynem. Mocz produkowany przez nerki gromadzi się w pęcherzu, jednak przy prawidłowym funkcjonowaniu organizmu nie jest wydalany, dopóki pęcherz nie zostanie napełniony do pewnej objętości.

Za utrzymanie moczu odpowiadają mięśnie dna miednicy. Gdy dojedzie do wypełnienia pęcherza, wówczas do mózgu wysyłany jest sygnał. Dzięki temu, w wyniku szeregu procesów, organizm rozluźnia mięśnie otaczające cewkę moczową jednocześnie inicjując skurcz pęcherza, a tym samym możliwe jest świadome oddanie moczu.

Nietrzymanie moczu polega na nieświadomym częściowym lub całkowitym wydalaniu moczu. Wyróżnia się dwa typy nietrzymania moczu:

  • Nietrzymanie moczu wysiłkowe – wówczas przyczyną jest nieprawidłowe kurczenie się mięśni dna miednicy. Osoby cierpiące na tą przypadłość zwykle obserwują bezwiedne spływanie moczu podczas wysiłku fizycznego, gdy w pęcherzu tworzy się ciśnienie. Często nawet niewielki ruch, jak kichnięcie, czy podniesienie ciężkiego przedmiotu stanowi problem.
  • Nietrzymanie moczu z nagłym parciem – w tym przypadku za bezwiedne oddawanie moczu odpowiadają nie mięśnie miednicy, a nadmierne kurczenie się pęcherza. Nagły skurcz, nawet przy niepełnym pęcherzu, wymusza wydalenie moczu w całości bądź kilku kropli.

Jakie są przyczyny nietrzymania moczu?

Przyczyną wysiłkowego nietrzymania moczu najczęściej jest osłabienie mięśni dna miednicy wynikające z naturalnych procesów starzenia. Problem ten zwykle dotyczy kobiet po menopauzie i narasta wraz z upływem lat. Warto zaznaczyć, że osłabienie mięśni może wiązać się także z obniżonym poziomem estrogenów, co jest charakterystyczne właśnie w okresie menopauzy.

Zdarza się jednak, że również młode kobiety borykają się z tym dyskomfortem. W takich przypadkach za nietrzymanie moczu zwykle odpowiadają przebyte porody, zabiegi chirurgiczne w okolicach narządów intymnych, a także nadwaga.

Natomiast naglące nietrzymanie moczu może wynikać m.in. z dolegliwości takich jak:

  • zaburzenia kontroli układu nerwowego,
  • infekcje układu moczowego,
  • cukrzyca,
  • stwardnienie rozsiane,
  • demencja,
  • choroba Parkinsona,
  • choroba Alzheirmera.