Szukaj

Nieżyt żołądka

Nieżyt żołądka

Ryzyko zachorowania na nieżyt (zapalenie) żołądka wzrasta u osób długotrwale przyjmujących leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Teoretycznie niegroźne objawy, jak zgaga i dyskomfort w nadbrzuszu mogą sygnalizować toczący się w żołądku stan zapalny. Nie należy bagatelizować dolegliwości, na które uskarża się senior.

Co to jest nieżyt żołądka?

Nieżyt żołądka jest to stan zapalny błony śluzowej wyścielającej wewnętrzną część żołądka. Do podrażnienia dochodzi, gdy ilość osłaniającego żołądek śluzu jest zmniejszona. Stan zapalny żołądka może mieć różne podłoże oraz przebieg o charakterze ostrym lub przewlekłym. Brak odpowiedniej diagnozy i szybkiego podjęcia leczenia stanowi zagrożenie dla życia oraz zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej.

Przyczyny i objawy ostrego nieżytu żołądka

Ostry nieżyt żołądka najczęściej występuje u osób ciężko chorych, obarczonych innymi dolegliwościami, niejednokrotnie utrudniającymi rozpoznanie powikłania jakim jest nieżyt żołądka. Przyczyną ostrego nieżytu żołądka może być np. wstrząs, poważna infekcja, ciężkie poparzenie, operacja. W konsekwencji może dojść do licznych owrzodzeń, a tym samym powstania wrzodu żołądka. Powstałe wrzody mogą krwawić doprowadzając do stanu zagrażającego życiu.

Objawy ostrego nieżytu żołądka:

• ciemny, smolisty stolec;
• krwiste wymioty;
• anemia;
• ból.

Przyczyny i objawy przewlekłego nieżytu żołądka

Przewlekły nieżyt żołądka rozwija się dłużej i ma łagodniejszy przebieg niż ostre zapalenie. Również przyczyny są inne, a są to najczęściej:

– bakteria Helicobacter pylori – można się nią zarazić przez bliski kontakt z nosicielem, dlatego w przypadku diagnozy należy przeprowadzić badania na jej obecność u wszystkich członków rodziny;
– nadużywanie alkoholu;
– przyjmowanie dużych ilości leków przeciwzapalnych (NLPZ, kwas acetylosalicylowy);
– ostre przyprawy.

Przewlekły nieżyt żołądka może występować z licznymi nadżerkami, które występują jedynie w obrębie błony śluzowej żołądka. Nieżyt żołądka bez nadżerek, choć ma łagodny, początkowo mogłoby się zdawać niegroźny przebieg, w rzeczywistości jest poważnym schorzeniem wymagającym bezzwłocznego rozpoczęcia leczenia. Im dłużej trwa stan zapalny, tym bardziej zwiększa się ryzyko powstawania wrzodów oraz choroby nowotworowej.

Objawy przewlekłego nieżytu żołądka:

• ból w górnej części brzucha, często większy przy pustym żołądku przed posiłkiem;
• nudności, wymioty, zgaga;
• krwawienia z przewodu pokarmowego, np. krwiste wymioty świadczące o krwawieniu z żołądka zagrażającemu życiu.

Nieżyt żołądka – leczenie i zapobieganie

W przypadku ostrego nieżytu żołądka leczenie polega na zwalczaniu głównej choroby, będącej przyczyną nieżytu. Po wyeliminowaniu przyczyny nieżyt żołądka zwykle cofa się samoistnie po kilku dniach.

Przewlekły nieżyt żołądka, którego przyczyną jest bakteria Helicobacter pylori wymaga leczenia za pomocą antybiotyków. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych podaje się także leki zobojętniające lub hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych.

Zdarza się, że niezbędna jest operacja mająca na celu zahamowanie krwawienia. W skrajnych przypadkach usuwa się część żołądka, niekiedy cały narząd.

Nieżyt żołądka należy do schorzeń, których można uniknąć lub przynajmniej w dużej mierze zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Należy ograniczyć stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Natomiast senior, który regularnie przyjmuje leki mogące podrażniać żołądek (np. przy przewlekłym zapaleniu stawów) nie może zapominać o odpowiednim ich stosowaniu oraz wprowadzeniu innych środków minimalizujących ryzyko choroby. A dokładniej:

• Leków z grupy NLPZ nie należy stosować na pusty żołądek;
• Należy unikać alkoholu, papierosów i ostrych przypraw;
• Warto wprowadzić do diety napary z roślin śluzowych, które wspomagają ochronę żołądka przed podrażnieniami (np. prawoślaz lekarski, siemię lniane);
• Posiłki należy przyjmować regularnie, najlepiej często, a w małych ilościach (5 razy dziennie), pamiętając o dokładnym przeżuwaniu i braku pośpiechu;
• Należy zrezygnować z bardzo gorących napojów oraz smakowych wód gazowanych.