Szukaj

Noc Muzeów Częstochowie

Nasze miasto przyłączą się w sobotę, 17 maja w godzinach 18-24 do ogólnopolskiej akcji pod hasłem Noc Muzeów. Swoje podwoje otworzą tej nocy dla zwiedzających wszystkie placówki muzealne Częstochowy. Poniżej prezentujemy dokładny program akcji:

RATUSZ, al. NMP 45

20.30 – Metamorfoza Blue Morpho – wykład Ewy Kaczmarzyk, Dział Przyrody Muzeum Częstochowskiego
Błękitny motyl? Nie spodziewasz się, jakie dźwięki towarzyszą jego przeobrażeniom! Południowoamerykańskie Blue Morpho są ozdobą muzealnej kolekcji. Przyjdź, podziwiaj motyle i posłuchaj unikatowych nagrań z pogranicza sztuki i nauki udostępnionych dzięki uprzejmości profesorów Uniwersytetu Kalifornijskiego: Jamesa Gimzewskiego i Victorii Vesny.

 

RATUSZ, plac Biegańskiego

21.30 – Wystrzałowa noc
Noc, gwiazdy i wielki HUK… to naprawdę warto zobaczyć! Zapraszamy na pokaz strzelania z broni czarnoprochowej oraz na prezentację rzadkich systemów broni palnej z II poł. XIX w. ze zbiorów Działu Historii Muzeum Częstochowskiego. Będą nam towarzyszyć członkowie grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Fortecy Częstochowskiej.

 

GALERIA DOBREJ SZTUKI, al. NMP 47

21.00 – Malarskie partytury – pokaz artystyczny Jacka Łydżby
Po raz pierwszy w Muzeum Częstochowskim będziemy mogli nie tylko obserwować pracę artysty i poznawać sekrety jego warsztatu, ale aktywnie uczestniczyć w kreacyjnym działaniu.
UWAGA UWAGA!!! Na Państwa oczach, z inspiracji muzyką, powstanie wyjątkowe dzieło – wielkoformatowe płótno wypełni kolorami Jacek Łydżba, malarz, pedagog, animator życia artystycznego. Akcja jest trzecią odsłoną cyklu Malarskie partytury.

 

PAWILON WYSTAWOWY, Park Staszica

18.30 – Otwarcie wystawy Hoczki, szczytki i orpanty – strój i biżuteria cieszyńska, przygotowanej w oparciu o zbiory Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Częstochowskiego
Hoczki, szczytki i orpanty?!? Chcesz wiedzieć, co oznaczają te tajemnicze nazwy? Przyjdź koniecznie na wernisaż! O stroju i biżuterii cieszyńskiej opowie Andżelika Bilska, Dział Etnografii Muzeum Częstochowskiego

 

19.00–21.00 – Pokaz wykonywania biżuterii filigranowej
Wiesz, że skręcając cieniutkie srebrne druciki, można tworzyć artystyczną biżuterię? Kazimierz Wawrzyk, twórca z Ustronia, pokaże nam, jak powstaje filigran cieszyński.
Uwaga Panie! Obecność obowiązkowa!

 

MUZEUM GÓRNCTWA RUD ŻELAZA, Park Staszica

18.00, 19.00, 20.00 – Światłem po rudzie – zwiedzanie z latarkami kopalni rud żelaza, grupy max 10-osobowe, obowiązują wcześniejsze zapisy pod nr. 504 757 178
Ciemne wąskie korytarze ze światłem latarki nie będą Ci straszne – zaufaj nam!

 

MULTICENTRUM „ZODIAK”, PARK STASZICA

18.00–20.00 – Muzealne tajemnice – warsztaty dla dzieci od 7. do 15. roku życia i dla ich opiekunów
Co mogą mieć wspólnego z Tobą Luwr, Leonardo i Mona Lisa? Przenieś się do Paryża, do jednego z największych muzeów świata, wciel się w postać wielkiego mistrza i spróbuj swoich sił w trakcie malowana portretu kobiety o najbardziej tajemniczym uśmiechu świata.

21.00–24.00 – Zwiedzanie obiektu w grupach 20-osobowych
Godziny wejść: 21.00 / 21.30 / 22.00 / 22.30 / 23.00 / 23.30
Szukasz miejsca, w którym Twoje dziecko rozwinie swoją wyobraźnię? Właśnie znalazłeś! Zapoznaj się z naszą ofertą zajęć i zobacz, jak pracujemy!

 

DOM POEZJI – MUZEUM HALINY POŚWIATOWSKIEJ, ul. Jasnogórska 23

18.00-24.00 – O Halinie Poświatowskiej i jej twórczości będzie opowiadał brat Poetki – Zbigniew Myga…

 

Ośrodek Dokumentacji Dziejów Częstochowy, WILLA GENARAŁA, al. Wolności 30

20.40 – Życie sportowe częstochowian od końca XIX wieku – prezentacja multimedialna i wykład dr. Juliusza Sętowskiego
Biegasz… skaczesz… jeździsz na rowerze? Przerwij na chwilę – usiądź spokojnie i posłuchaj opowieści. Może zainspiruje Cię życie sportowe częstochowian z przeszłości…

 

Centrum Promocji Młodych, WILLA GENARAŁA, al. Wolności 30

20.00 – Otwarcie wystawy Artura Chrzanowskiego
Artysta proponuje spotkać się w nocnym muzeum, gdzie eksponaty stworzą szczególną kolekcję – zgromadzoną bazę danych…

 

21.00 – Zabierz muzeum do domu
Akcja odbijania szablonów nawiązujących do działania Muzeum Częstochowskiego i Centrum Promocji Młodych. Szablony będą odbijane na starych plakatach oraz na materiałach przyniesionych przez uczestników Nocy Muzeów.

 

REZERWAT ARCHEOLOGICZNY, ul. Łukasińskiego 20

18.30 – Prezentacja bransolet kultury łużyckiej wykonanych z żelaza meteorytowego i opowieść Gerty Bielińskiej, Dział Archeologii Muzeum Częstochowskiego
Spadające gwiazdy – wykład dr. Bogdana Wszołka, Instytut Fizyki AJD Częstochowa
Biżuteria nie z tej Ziemi? Bransolety wykonane z żelaza meteorytowego odkryte na cmentarzysku kultury łużyckiej w Częstochowie-Rakowie datowane na wczesną epokę żelaza do dziś zadziwiają!

Szczegóły na stronie: www.muzeumczestochowa.pl.