Szukaj

Nowe wytyczne w obliczu rozprzestrzeniania się COVID-19 w Polsce

Czy można uchronić się przed koronawirusem – zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego

Począwszy od dnia 10 października 2020 cała Polska została objęta nowymi restrykcjami i znalazła się w tzw. strefie żółtej. Wyodrębniono także miasta i powiaty z największą liczbą osób zakażonych i te miejsca są zaliczone do stref czerwonych (32 powiaty i 6 miast). Ostatnie 2 tygodnie upłynęły na analizach wzrostu zachorowań w całym kraju. Przed wprowadzeniem nowych obostrzeń, gdy liczba nowych zachorowań na 10 000 mieszkańców wynosiła 12, wprowadzano dodatkowe środki zapobiegające dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa i uznawano strefę za czerwoną. Tam, gdzie przybyło od 6 do 12 przypadków nowych zachorowań na 10 000 osób, wprowadzano strefę żółtą.
Resort zdrowia opracował aktualnie nowe kryteria pozwalające na stwierdzenie, czy dany powiat należy do strefy czerwonej czy żółtej. Kryteria opierają się na gęstości zaludnienia na kilometr kwadratowy, bowiem im większe zagęszczenie mieszkańców na danym obszarze, tym łatwiej o rozprzestrzenienie się infekcji.
Jakie obostrzenia są nałożone?
Strefa czerwona
– restauracje i bary mogą być czynne w godzinach 6.00 – 22.00
– w lokalu gastronomicznym może przebywać 1 osoba na 4 m²
– w zgromadzeniach może brać udział do 150 osób
– udział w uroczystościach i przyjęciach okolicznościowych może brać maksymalnie 50 osób
– w obiektach sportowych, klubach fitness może przebywać 1 osoba na 10 m², przy zachowaniu odległości 1,5 m
– na sali kinowej maksymalne obłożenie miejsc to 25%
– na basenach obłożenie nie może przekroczyć 75% osób
– parki rozrywki są nieczynne do odwołania, targi i konferencje muszą zostać odwołane lub przesunięte, mecze mają odbywać się bez publiczności
Strefa żółta
– wesela i inne imprezy rodzinne będą mogły być organizowane dla maksymalnie 75 osób
– restrykcje dotyczące liczby osób w kinach i na basenach są takie same jak w strefie czerwonej
– w fitness klubach i na siłowniach może znajdować się 1 osoba na 7 m², przy zachowaniu odległości 1,5 m
– publiczność na meczach i wydarzeniach sportowych może zająć jedynie 25% miejsc na trybunach itp.
– w parkach rozrywki/parkach rekreacyjnych może przebywać 1 osoba na 10 m²
W żadnej z powyższych stref nie można organizować imprez tanecznych w klubach, pubach itp.
Zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej każdy mieszkaniec będzie miał obowiązek zakrywania ust i nosa, a przeciwskazania do zasłaniania dróg oddechowych trzeba będzie potwierdzić stosownym zaświadczeniem od lekarza. Wspomnianym przeciwwskazaniem jest choroba psychiczna, niepełnosprawność umysłowa, niemożność bądź trudności w samodzielnym zasłanianiu lub odsłanianiu ust/nosa. W lesie, parku, ogrodzie botanicznym, na plaży nie ma obowiązku zakrywania dróg oddechowych.
Pobyt w sanatoriach
Aby wziąć udział w turnusie rehabilitacyjnym należy poddać się testowi na obecność koronawirusa nie wcześniej niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia pobytu w sanatorium. Jeśli kuracjusz musi przybyć na turnus wraz z opiekunem, należy wykonać test również dla osoby towarzyszącej.
Godziny dla seniorów
Od 15.10.2020 zaczną ponownie obowiązywać godziny dla seniorów. Między godziną 10.00 a 12.00 zakupów w aptekach, drogeriach i innych sklepach będą mogły dokonywać tylko osoby, które ukończyły 60 rok życia. Z uwagi na wysoką umieralność z powodu zakażenia koronawirusem w populacji, która przekroczyła 80-ty rok życia, słusznym wydaje się podjęcie kroków w celu ochrony zdrowia i życia tej grupy wiekowej. Wśród wszystkich hospitalizowanych pacjentów podłączonych pod respiratory, 80% stanowią seniorzy powyżej 60 roku życia.