Szukaj

Nowotwory u seniorów

Nowotwory u seniorów

Niezależnie od wieku podstawą w profilaktyce nowotworów jest zdrowy tryb życia i aktywność fizyczna. Bardzo duża część nowotworów wykrywane jest u osób starszych. Dlaczego? Przebieg choroby bardzo często nie daje długo żadnych objawów lub są one znikome i niecharakterystyczne. Druga bardzo ważna rzecz to badania profilaktyczne, o których osoby starsze bardzo często zapominają. Badania takie pozwalają na wykrycie nowotworu jeszcze we wczesnym stadium. Rak może rozwijać się w organizmie człowieka z powodu długoletnich zaniedbań takich jak: zła, niezdrowa dieta, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu. Organizm człowieka w podeszłym wieku ma także mniejszą odporność, co przyczynia się do zwiększonej podatności na zachorowania.

Nie daj się rakowi!

Podstawą powodzenia leczenia jest wczesne wykrycie choroby. Aby tego dokonać, należy dwa razy lub raz do roku robić badania profilaktyczne. Bez nich i kontrolowania stanu zdrowia rak może rozwijać się w organizmie przez wiele lat i nie dawać żadnych objawów. Kiedy pojawia się ból czy zmiany skórne wyczuwalne pod palcami, to znak, że nowotwór jest w bardzo zaawansowanym stadium rozwoju i wówczas leczenie nie przynosi pozytywnych rezultatów. Biorąc pod uwagę choroby nowotworowe, nie można sugerować się tym, że nic nam nie dolega i nic nas nie boli. Seniorzy często podczas badań diagnostycznych pod kątem innych chorób diagnozują nowotwory. Zupełnie przypadkowo. Nie należy jednak w takich przypadkach liczyć na łut szczęścia.

Trzeba zaznaczyć też, że leczenie nowotworów u osób starszych obciążone jest większym ryzykiem i trudniejsze niż w przypadku osób młodszych. Organizm seniorów nie jest tak silny i nie musi tak dobrze poradzić sobie z terapią. Może także dojść do negatywnego oddziaływania na zdrowie ze względu na występowanie innej choroby przewlekłej. Sukcesem powodzenia leczenia jest odpowiednie dobranie terapii i leków do ogólnego stanu zdrowia seniora.

Czasami u osób starszych choroba rozwija się wolniej niż u osób młodszych. Często objawy, które występują u seniorów, nie nakierowują na nowotwór. Symptomy zazwyczaj są związane z chorobami, które już występują, dlatego diagnostyka często staje się dużo trudniejsza.