Szukaj

Odznaczono najbardziej aktywnych

W auli Wydziału Nauk Społecznych Akademii im. Jana Długosza odbyło się XI Forum Organizacji Pozarządowych. Podczas spotkania z udziałem parlamentarzystów, władz miasta i województwa oraz przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji pożytku publicznego, tradycyjnie odznaczono najbardziej aktywnych działaczy sektora pozarządowego.

– Należą wam się ogromne podziękowania za zaangażowanie, jakie wkładacie w swoją pracę. Wasza aktywność buduje prawdziwe społeczeństwo obywatelskie oraz rozwiązuje szereg palących problemów mieszkańców naszego miasta – gratulował wyróżnionym prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Uczestnicy Forum poznali Roczny Program Współpracy Samorządu Miasta Częstochowy z Organizacjami Pozarządowymi na rok 2014, obejrzeli prezentację projektu „Jasne, że konsultacje” oraz wzięli udział w panelu dyskusyjnym podsumowującym 10 lat funkcjonowania ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Laureaci Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy dla działaczy III sektora i organizacji pozarządowych

1. Iwona Ciesielska

Przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, Koło w Częstochowie. Od 1989 roku działa społecznie, walczy o prawa osób niepełnosprawnych intelektualnie., działa w Powiatowej Społecznej Radzie ds. Osób Niepełnosprawnych, współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Dzieci, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Częstochowie, władzami Akademii im. Jana Długosza oraz Powiatową Radą Zatrudnienia. Dzięki jej wysiłkom częstochowskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym jest jedną z najaktywniejszych organizacji pozarządowych w naszym mieście.

2. Janusz Kała

Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego„Beniaminek”, ze swoim klubem związany od początku jego istnienia (od ponad 35 lat). W tym czasie pełnił i wciąż pełni rolę prezesa, trenera i wychowawcy młodych piłkarzy. Wielu jego wychowanków trenuje igra w klubach, na terenie całego kraju.

3. Dominik Kliszewski

Jako wolontariusz, od ponad 11 lat w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej. Jego charyzmatyczna postawa oraz wrażliwość na krzywdę przekłada się na podejmowanie działań na rzecz osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, biednych, dotkniętych ubóstwem. Koordynował pracę ponad 50 wolontariuszy, organizując imprezy dla wychowanków świetlicy środowiskowej. Uczestniczył w tworzeniu kolejnych siedzib świetlicy środowiskowej „Radosny dom”, remontował pomieszczenia, zachęcał do pomocy swoich znajomych,pozyskiwał środki i wyposażenie do placówek. Został doceniony przez Kapitułę Centrum Wolontariatu otrzymując w 2010 roku nagrodę Wolontariusza Roku.

4. Sebastian Myśliwiec

Właściciel firmy Dospel Sp. z o.o. Wspiera finansowo stołówkę dla 500 osób, dzięki jego pomocy możliwe jest coroczne przygotowanie i rozdanie paczek mikołajkowych dla 200 dzieci.
Łącząc sferę biznesu ze sprawami społecznymi stał się przykładem przedsiębiorcy realizującego koncepcję społecznej odpowiedzialności biznesu.

5. Tadeusz Szymanek

Właściciel firmy GREEN PACK. Od 2012 roku pełni społecznie Funkcję Prezydenta Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie. Jest laureatem wielu wyróżnień nagród, m.in. Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji w kategorii Liderów Gospodarczych oraz Honorowej Złotej Odznaki za działalność na rzecz rozwoju Samorządu Gospodarczego. Z rąk Wicemarszałka Sejmu RP otrzymał w 2008 roku nagrodę Orła Agrobiznesu. W 2013 roku został wybrany na członka Rady Krajowej Izby Gospodarczej w Warszawie. Jego największym celem jest stworzenie partnerskiej współpracy Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie z samorządem. W środowisku gospodarczym kreuje rolę przedsiębiorcy – społecznika.

6. Artur Szymczyk

Główny inicjator odbudowy klubu sportowego Skra Częstochowa. Od samego początku, w swych działaniach skupia się na rozwoju i promocji sportu i ruchu wśród dzieci i młodzieży.
Celem klubu Skra Częstochowa jest szkolenie dzieci i młodzieży w zakresie piłki nożnej, przy zachowaniu indywidualnego podejścia do każdego zawodnika. Główna idea klubu zawiera się w jego motto: „Wychowujemy poprzez sport”.

7. Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Rada w Częstochowie.

NOT, jako społeczny ruch inżynierów i techników organizuje, począwszy od lat 60, prezentacje dorobku i osiągnięć kadry technicznej pn.: „Dni Techniki”,  promuje nowe rozwiązania oraz wspiera młodych twórców. Nagroda jest podkresleniem ogromnego zaangażowania, jakim wykazali się działacze Federacji na rzecz powstania w Częstochowie Muzeum Kolei, Muzeum Zapałek, Muzeum Górnictwa Rud oraz Muzeum Techniki, Przemysłu i Rzemiosła Regionu Częstochowskiego.    

8. Fundacja Chrześcijańska„Adullam”

Od 20 lat działa na rzecz najuboższych częstochowian. 500 podopiecznych fundacji 6 dni w tygodni może liczyć na posiłek. Ponadto fundacja prowadzi Klub Abstynencki oraz Hostel dla mężczyzn wychodzących z alkoholizmu, po odbytych wyrokach karnych oraz długoletnio bezrobotnych. Ludzie fundacji zajmują się najcięższymi problemami związanymi z ubóstwem, alkoholizmem i bezdomnością. Nie zapominają przy tym o dzieciach i młodzieży, a także o seniorach, dla których prowadzą klub.

9. Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Częstochowie.

Działa od 1975roku. W chwili obecnej skupia prawie 10 tysięcy członków działających w 6 oddziałach rejonowych oraz 21 kołach miejskich i wiejskich. Kluczowym celem organizacji jest pomoc w rozwiązywaniu problemów ludzi starszych w zakresie prawnym, zdrowotnym i społecznym. Związek prowadzi świetlice, kluby seniora, wspiera seniorów finansowo oraz rzeczowo. Działa na rzecz integracji środowiska osób starszych, organizuje życie kulturalne, przeciwdziała izolacji społecznej.

10. Stowarzyszenie Wspierania działań Młodzieży „CZ-ART”.

Inicjuje, realizuje i wspiera projekty edukacyjne, kulturalne, artystyczne, społeczne i sportowe przygotowywane przez młodych ludzi. Stowarzyszenie dało się poznać, jako grupa przyjaznych diabłów, robiących pozytywne zamieszanie podczas częstochowskich imprez i wydarzeń kulturalnych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że Czarty promują Częstochowę nie tylko w Europie, ale i w najdalszych zakątkach świata.