Szukaj

Opłata za psa

W Częstochowie roczna opłata od posiadania psów, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta (poniżej),  podobnie jak w ubiegłym roku wynosi 69 zł.

Nie płacą jej osoby, które w 2015 roku przyjęły czworonoga ze schroniska. Powinni to jednak udokumentować zaświadczeniem wydanym przez schronisko dla bezdomnych zwierząt.

Warto przypomnieć, że istnieją również zwolnienia ustawowe z tej opłaty, dotyczą m.in. osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności, osób niepełnosprawnych posiadających psa asystującego, osób powyżej 65 lat prowadzących samodzielne gospodarstwo domowe czy też podatników podatku rolnego w gospodarstwach rolnych (szczegóły – poniżej).

Opłatę należy uiścić bez wezwania do 31 marca 2015 roku lub w ciągu dwóch tygodni od dnia wejścia w posiadanie psa.Można to zrobić w administracjach Spółdzielni Mieszkaniowej „Północ”, w administracjach Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej TBS Sp. z o.o. lub bezpośrednio na rachunek bankowy Gminy Miasta Częstochowy w ING BSK II Oddz. w Częstochowie Nr 49 1050 1142 1000 0022 8000 2367.

Właściciele psów – po wpłacie opłaty oraz osoby spełniające warunki zwolnienia z opłaty – otrzymują w administracjach SM „Północ” i ZGM TBS lub w Biurze Obsługi Interesantów w budynku Urzędu Miasta Częstochowy przy ul. Śląskiej 11/13 numer ewidencyjny, który powinien być przymocowany do obroży psa.

Uchwała Nr 7.IV.2014 Rady Miasta Częstochowy z dnia 15 grudnia 2014 r. w sprawie opłaty od posiadania psów w 2015 roku

Opłaty od posiadania psów, zgodnie z Ustawąz dnia 12 stycznia 1991 r.o podatkach i opłatach lokalnych nie pobiera się od:

1) członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw, umów lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – pod warunkiem wzajemności;

2) osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;

2a) osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;

3) osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;

4) podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.