Szukaj

Pan karp na święta

Jak wybrać karpia na  święta ?  Trzeba zapytać sprzedawcę o wiek i pochodzenie ryby – twierdzą wędkarze. Karpia jemy zazwyczaj na Wigilię. Pojawia się na naszym stole przez wzgląd na tradycję. Karp przez wieki nazywany był rybą królewską. Dzięki wartościom odżywczym korzystnie wpływa na zdrowie.

Jedzony regularnie poprawia pracę serca i pamięć, a nawet wpływa za zwiększenie odporności organizmu. Karp zaliczany jest do ryb średniotłustych – zawartość tłuszczu w karpiu to 5,6 g na 100 g, w tym ponad 80% tłuszczu to nienasycone kwasy tłuszczowe, które mają właściwości poprawiające pamięć oraz zmniejszające ryzyko udaru mózgu i zawału serca.

Mięso karpia składa się także z łatwo przyswajalnego białka (średnio 16,7/100g) i minerałów:

  • wapnia (34 mg/100 g),

  • fosforu (230 mg/100 g),

  • potasu (280 mg/100 g),

  • żelaza (1 mg/100 g),

  • sodu (50 mg/100 g).

Karp jest też źródłem witamin z grupy B (B1, B6, B12 oraz PP).

Warto jednak pamiętać, że wartości odżywcze karpia zależą od tego, czym był karmiony. Jeśli żywiony był kiepskiej jakości paszą – będzie zawierał więcej tłuszczu niż białka. Wartościowy karp nie może też rosnąć zbyt szybko. Dobra ryba powinna być karmiona przez trzy sezony naturalną paszą (tyle trwa optymalny cykl hodowlany karpia). Dlatego przy wyborze ryby na wigilijny stół warto zapytać o jej pochodzenie i wiek. Każdy sprzedawca powinien udostępnić takie informacje na żądanie klienta, a w wielu sklepach rybnych są one wywieszone przy baliach z żywymi karpiami. Trudniej natomiast sprawdzić, czym dokładnie karp był karmiony.

Oto przepis na karpia w aromacie grzybowym z ziołami

Składniki: karp, 100 g suszonych podgrzybków, łyżka ziół prowansalskich, łyżka rozmarynu, mąka pszenna ok. 1/2 szklanki.

Grzyby namoczyć przez noc w wodzie, karpia oczyścić z łusek i wypatroszyć, umyć. Pokroić w dzwonki, a następnie każdy dzwonek jeszcze na pół; posolić i odstawić na kilka godzin.

Po tym czasie kawałki ryby posypać ziołami prowansalskimi oraz rozmarynem, obtoczyć w mące i smażyć na oleju z obu stron na rumiano.

W międzyczasie odcedzić z wody grzyby i podsmażyć na oleju, doprawić solą i pieprzem.

Naczynie wysmarować olejem i położyć część grzybów, na to podsmażoną rybę, następnie znowu grzyby i ryba. Całość przykryć pokrywką i wstawić do piekarnika nagrzanego do 160 C i piec 30 minut.