Szukaj

Parlamentarzyści walczą o województwo

 

Inwestycje komunikacyjne, rozwój Częstochowy jako ośrodka kolejowego, zmiany w aplikacjach lub przepisach wpływające na działalność samorządu    – to główne tematy omawiane w czasie kolejnego spotkania prezydenta miasta z przedstawicielami Częstochowy w Sejmie i Senacie RP.   

Częstochowscy parlamentarzyści byli gośćmi prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka w Urzędzie Miasta Częstochowy 2 marca. Na spotkanie dotarli: posłowie RP Halina Rozpondek i Jerzy Sądel oraz senator Andrzej Szewiński, a poprzez pełnomocników lub asystentów reprezentowani byli: europoseł Jadwiga Wiśniewska, posłowie Marek Balt, Grzegorz Sztolcman i Szymon Giżyński (którzy nie mogli uczestniczyć w spotkaniu z powodu istotnych publicznych obowiązków). W spotkaniu wzięła udział także dyrektor generalna Urzędu Miasta Wanda Kukla.

Prezydent podziękował naszym parlamentarzystom za dotychczasową współpracę i wsparcie skutkujące np. realizacją dużych projektów unijnych w naszym mieście (w tym węzeł komunikacyjny DK-1- aleja Jana Pawła II, przebudowa ul. Warszawskiej), poprawą połączeń kolejowych czy włączeniem nowych terenów w mieście do specjalnych stref ekonomicznych.
Mówił też o miejscach pracy powstałych dzięki programom funduszu pracy, działaniu w mieście ulg w podatku od nieruchomości, dobrych perspektywach zatrudnienia mieszkańców prze inwestorów lokujących się na „strefowych” terenach. Wspomniał o działaniach samorządu w celu przeciwdziałania niekorzystnym tendencjom demograficznym i potrzebie stworzenia bardziej systemowego rozwiązania i narzędzia w skali kraju, m.in. w zakresie polityki prorodzinnej.
Zaapelował o wsparcie w celu wprowadzenia do Kontraktu Terytorialnego Województwa  Śląskiego tak istotnych dla Częstochowy inwestycji, jak modernizacja ulicy Głównej i Przejazdowej oraz budowa częstochowskiego odcinka DK-46 i DK-43, wyprowadzającego ruch w kierunku Wrocławia i Poznania, łączącego centrum miasta z węzłem autostradowym (inwestycje znajdowały się wcześniej w wojewódzkim Mandacie Negocjacyjnym).
Upomniał się także m.in. o planowane wcześniej regionalne inwestycje przeciwpowodziowe, bezpłatną autostradową obwodnicę miasta (z wydzielonym pasem dla ruchu lokalnego) oraz powrót połączeń kolejowych Częstochowa-Lubliniec. Nawiązał do kilku planowanych zmian ustawowych, zwracając uwagę na zagrożenia dla samorządu i obciążenia dla mieszkańców, jakie mogą przynieść niektóre z rozwiązań. Zwrócił też uwagę na problemy, jakie już zaczyna generować i może generować nadal aplikacja „Źródło”, wprowadzająca od marca zintegrowany System Rejestrów Państwowych w całym kraju.

Krzysztof Matyjaszczyk przekazał w trakcie poniedziałkowego spotkania częstochowskim parlamentarzystom syntetyczne opracowanie zestawiające wnioski i propozycje samorządu pod adresem Parlamentu, Rządu oraz urzędów centralnych, pt: „Problemy warunkujące rozwój gospodarczy miasta oraz umacnianie samorządu terytorialnego” (materiał w załączeniu).

Wszyscy obecni parlamentarzyści lub ich przedstawiciele wyrazili wolę dalszej współpracy i wsparcia Częstochowy w działaniach na rzecz rozwoju miasta.

Poseł Halina Rozpondek przekazała też informację o szansach na powrót połączeń kolejowych z Lublińcem poprzez wprowadzenie pociągów relacji Częstochowa – Opole (obecnie trwają uzgodnienia między władzami regionalnymi w Katowicach i Opolu) oraz o interwencjach częstochowskich posłów w sprawie poprawy bezpieczeństwa na dworcu PKP Stradom (kwestia budowy przejścia podziemnego dla pasażerów między peronami).