Przedstawiciele instytucji wspierających lokalną aktywność wzięli udział w konferencji „Partnerstwa lokalne i rozwój przedsiębiorczości społecznej”.
Zorganizowane przez Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka”, Urząd Miasta i centra integracji społecznej spotkanie służyło prezentacji modelowych Partnerstw Lokalnych oraz przedsiębiorstw społecznych, działających w województwie śląskim i dolnośląskim.
Podczas konferencji podpisano 2 partnerstwa:
– na rzecz aktywności lokalnej Raków-Reaktywacja” (13 podmiotów)
– na rzecz aktywności lokalnej „Stare Miasto-Nowe Życie” – (11 podmiotów)
Podpisanie partnerstwa to podsumowanie kilkuletnich przygotowań w zakresie organizowania społeczności lokalnych i rozpoczęcie oficjalnego działania. Celem partnerstwa jest dążenie do podejmowania działań partnerskich na rzecz społeczności lokalnych dla dobra osób zagrożonych wykluczeniem społecznym ze szczególnym uwzględnieniem dzielnic Rakowa i Starego Miasta. Uczestnicy konferencji oparli dyskusję o takie ideologie społeczno-ekonomiczne, jak m.in. pierwszeństwo człowieka przed kapitałem oraz system wartości oparty nie o zysk, a o dobro wspólne. Podczas spotkania wskazano tzw. „wspólnoty odpowiedzialne”, włączające w przestrzeń społeczno-gospodarczą słabszych członków społeczności poprzez centra integracji społecznej odbudowujące kapitał ludzki, spółdzielnie socjalne dające szansę na współwłasność, współdecydowanie i współodpowiedzialność.
W wyniku integracji środowisk lokalnych i uspołecznienia gospodarki budowana jest nowa jakość relacji społeczno-gospodarczych we wspólnotach lokalnych, stosowane są klauzule społeczne, staże, praktyki i zatrudnienie wspierane w firmach komercyjnych. Powstają wspólnoty, w których odbywa się zrównoważony rozwój i włączenie społeczne.