Mszał Jagiellonów z Jasnej Góry (wydanie fototypiczne) pod red. Remigiusza Pośpiecha pojawił się na rynku wydawniczym. To dokładna, fototypiczna kopia zabytkowego Mszału jasnogórskiego z królewskim herbem Jagiellonów, który jest najcenniejszym rękopisem przechowywanym w bibliotece paulinów na Jasnej Górze. Od tej chwili, poprzez nowe wydawnictwo, jest on dostępny dla wszystkich zainteresowanych.
Promocja wydania dokładnej, fototypicznej kopii zabytkowego Mszału odbyła się w sobotę, 30 listopada o godz. 16.30 w Sali Konferencyjnej Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze. Spotkanie zorganizował Zespół Naukowo-Redakcyjny Jasnogórskich Muzykaliów, Stowarzyszenie Kapela Jasnogórska i Klasztor OO. Paulinów na Jasnej Górze. Na ponad 300. stronicach przedstawiono reprodukcje kolejnych stron Mszału, z nieznacznym pomniejszeniem formatu. Starano się jednak zachować wszystkie inne szczegóły oryginału, jak np. widoczne na wielu kartach przebicia atramentu z odwrotnej strony, czy wszelkiego rodzaju uszkodzenia.
„Pochodzący z początku XVI stulecia Missale Paulinorum (ok. 1506), zwany powszechnie – ze względu na osobę jego fundatora, króla Jana Olbrachta – Mszałem Jagiellonów albo Mszałem Olbrachta, należy niewątpliwie do najcenniejszych i najbardziej wartościowych kodeksów liturgiczno-muzycznych zachowanych w jasnogórskim archiwum – czytamy we wstępie autorstwa Remigiusza Pośpiecha, pracownika naukowego Uniwersytetów Opolskiego i Wrocławskiego oraz przewodniczącego Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów – Ten niezwykle kunsztownie wykonany rękopis, ozdobiony licznymi dekoracjami malarskimi, posiada wielowymiarowe znaczenie: jako istotne, wręcz podstawowe źródło pozwalające poznać sposób sprawowania liturgii Mszy św. w klasztorach paulińskich w okresie późnego średniowiecza, jako wspaniałe dzieło sztuki, zawierającego barwne miniatury, ozdobne inicjały oraz bogato zróżnicowaną ornamentykę, a także jako swoisty pomnika kultury staropolskiej”.
Celem uzyskania jak największej przydatności badawczej, do wydania Mszału Jagiellonów dołączono na końcu płytę CD, zawierającą zdjęcia wszystkich najważniejszych miniatur.