Dzięki współpracy z japońskim producentem żywności, częstochowska firma Jawo otworzyła fabrykę pierogów gyoza, w które będzie zaopatrywać całą Unię Europejską. W nowym zakładzie pracę znalazło już 30 osób, wkrótce spółka zatrudni drugie tyle.
Inwestycja to efekt porozumienia Jawo z japońskim gigantem spożywczym – firmą Ajinomoto Frozen Foods. W maju 2013 roku obie spółki podpisały umowę, na mocy której Jawo rozpoczęło produkcję gyozy, czyli japońskich pierogów z farszem mięsno-warzywnym, przeznaczonych dla krajów Unii Europejskiej.
– Chcąc trafić z naszą ofertą na rynek europejski, potrzebowaliśmy tutejszego partnera. Zdecydowaliśmy się na współpracę z Jawo ze względu stosowaną tu kontrolę jakości oraz podejście do klienta, które z pewnością buduje właściwy wizerunek firmy – mówił podczas otwarcia zakładu prezes Ajinomoto Jawo, Satoshi Hibi.
Ponieważ zainteresowanie japońską żywnością stale rosło, zarządy obu firm podjęły decyzję o otwarciu wspólnego przedsiębiorstwa, które będzie produkcyjną furtką na całą UE. W październiku 2014 roku zawiązano spółkę joint venture, której nadano nazwę Ajinomoto Jawo Sp. z o.o. Na miejsce nowej fabryki wybrano halę przy ulicy Bór. Częstochowska firma wyremontowała pomieszczenia, a strona japońska wyposażyła je w sprzęt produkcyjny.
W nowym zakładzie już zatrudniono 30 pracowników. Do lipca spółka planuje zwiększenie zatrudnienia o kolejnych 30 etatów. Wartość inwestycji to ok 8 mln zł.
– Cieszę się, że częstochowska firma, dzięki współpracy z zagranicznym partnerem, będzie znana w całej Europie, a przy okazji stworzy kilkadziesiąt nowych miejsc pracy – gratulował zarządowi spółki prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Ajinomoto Jawo docelowo chce produkować około 1,5 tys. ton pierogów rocznie. Gyoza z kurczakiem i warzywami, wieprzowiną oraz owocami ma trafiać na rynek całej Unii Europejskiej – głównie do Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec.
Ajinomoto Frozen Foods to część ogólnoświatowej korporacji Ajinomoto Group, specjalizującej się w produkcji artykułów spożywczych i farmaceutycznych, z główną siedzibą w Tokio. Spółka została założona w 1909 roku i obecnie działa w 26 krajach na całym świecie, zatrudniając ponad 27 tysięcy pracowników. Jej produkty znane są w 130 krajach, a sprzedaż netto sięga kilkunastu miliardów dolarów rocznie.
Założona w 1992 roku spółka Jawo specjalizuje się w ręcznej produkcji – na dużą skalę – mrożonych artykułów spożywczych, m.in. pierogów, knedli, czy naleśników. Zatrudnia około 150 pracowników. Wielkość produkcji to 350 ton mrożonek w skali miesiąca. Firma była wielokrotnie nagradzana, m.in. została laureatem konkursu „Promotor Częstochowskiej Gospodarki”.
Gyoza to bardzo popularne w Japonii danie przygotowane z delikatnego, cienkiego ciasta nadzianego farszem mięsno-warzywnym, mięsnym lub na bazie ryb i owoców morza. Jest to jedno z podstawowych dań w japońskiej kuchni, serwowane w restauracjach nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Gyozę można przyrządzić na kilka sposobów – ugotować na parze, usmażyć na patelni z niewielką ilością oleju lub usmażyć w głębokim tłuszczu. Gyoza ugotowana jest często dodatkiem do japońskiego bulionu. Gyoza smażona może stanowić główne danie, ale często podawana jest też jako ciepła przekąska na przyjęciach. Je się ją bez dodatków lub z sosem z octu ryżowego, sosu sojowego i oleju sezamowego.