1 maja na placu Biegańskiego odbył się Piknik Europejski z okazji 10. rocznicy wstąpienia Polski (i Częstochowy) do Unii Europejskiej.
1 maja 2004 roku był dniem historycznym zarówno dla Polski, Europy Środkowo-Wschodniej oraz tzw. Starej Europy. 10 lat temu doszło do największego rozszerzenia w historii Unii. Do wspólnoty dołączyło dziesięć państw, a jednym z nich była Rzeczpospolita Polska.
W czwartek wraz z obywatelami Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Malty, Słowacji, Słowenii i Węgier świętowaliśmy 10. rocznicę wejścia w struktury rozwiniętej Europy. Na Placu Biegańskiego w Częstochowie od godz. 13.00 na mieszkańców czekały liczne atrakcje, m.in. koncerty, spektakl taneczny Częstochowskiego Teatru Tańca, loteria z nagrodami poświęcona inwestycjom unijnym, zabawy i miasteczko interaktywne dla najmłodszych. Przed Ratuszem Miejskim stanął m.in. Punkt Informacyjny wolontariatu europejskiego. Każdy uczestnik Pikniku, dzięki ustawionej na placu fotobudce, mógł przenieść się do jednego z unijnych państw i zrobić sobie zdjęcie na tle charakterystycznych budowli i obiektów europejskich. Nie brakowało także stoisk gastronomicznych i pokazów kulinarnych, połączonych z degustacjami.
Rozpoczynając piknik prezydent Krzysztof Matyjaszczyk przypominał o tym, co udało się się w ostatnich latach zrobić w Częstochowie dzięki środkom Unii Europejskiej. Przykładem tego jest znacząco inny – niż 10 lat temu – wygląd samego placu Biegańskiego (wygląd placu z 2004 r. można sobie przypomnieć dzięki załączonym pod zdjęciami z pikniku 2014 kilku zdjęciom także z pikniku „Polska w Unii Europejskiej”, który odbył się w Częstochowie 1 maja 2004 r.). Prezydent wspominał też czasy sprzed ponad 10 lat, kiedy – jako młody samorządowiec – promował wejście Polski do Unii Europejskiej.
Dużym zainteresowaniem w czasie festynu – oprócz występów scenicznych, atrakcji dla dzieci i degustacji potraw, cieszyła się m.in. prezentacja projektów drogowych zrealizowanych lub obecnie realizowanych w Częstochowie, dzięki środkom Unii Europejskiej. Warto podkreślić, że wszystkie 13 projektów zgłoszonych przez Miejski Zarząd Dróg i Transportu w Częstochowie w ramach europejskiej perspektywy finansowej 2007-2013, uzyskało unijne dofinansowanie.
Na scenie zaprezentowała się m.in. Orkiestra Dęta z Wręczycy Wielkiej, która zagrała europejskie standardy z różnych krajów, dziecięcy zespół „Jurajskie Chochliki” z Miejskiego Domu Kultury i Zespół Pieśni i Tańca „Częstochowa”. Podobał się też występ Częstochowskiego Teatru Tańca, który przedstawił spektakl „Kopciuszek” i finałowy „europejski” koncert orkiestry i chóru Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka, zakończony oczywiście hymnem Unii Europejskiej, czyli „Odą do radości” Ludwiga van Beethovena.