Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk podpisał porozumienie, które formalnie włącza nasz samorząd do procesu zarządzania unijnym Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa śląskiego na lata 2014-2020. Częstochowa po raz pierwszy będzie pełnić funkcję Instytucji Pośredniczącej biorąc czynny udział w ocenie strategicznej projektów składanych do dofinansowania w ramach konkursów Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.
Porozumienia, które włączają lokalne samorządy do procesu zarządzania unijnym programem regionalnym na lata 2014-2020 podpisał w piątek, 13 marca w Katowicach Marszałek Wojciech Saługa oraz członek zarządu województwa Gabriela Lenartowicz. Z drugiej strony sygnatariuszami porozumień są Prezydenci Miast – liderzy samorządowych partnerstw, ukonstytuowanych jako subregionalne stowarzyszenia lub porozumienia.
Nie wszystkim się to jednak udało, nie wszyscy wywiązali się z roli lidera. Członkowie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego nie doszli do porozumienia i póki co nie będzie realizował zadania Instytucji Pośredniczącej w zakresie wdrażania Zintegrowanych i Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT).
– Cieszę się, że już dziś, udało nam się pozyskać ponad 400 milionów złotych na realizację zadań w naszym subregionie –mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Regionalne Inwestycje Terytorialne (RIT) to instrument rozwoju terytorialnego realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego. To zupełnie nowy sposób współpracy samorządów.
Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania. Przy pomocy instrumentów RIT, w oparciu o strategię terytorialną, jednostki samorządu terytorialnego będą realizowały komplementarne przedsięwzięcia łączące wsparcie z kilku osi priorytetowych RPO WSL 2014-2020, w tym interwencję dwóch funduszy tj. Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
W oparciu o podpisane w piątek porozumienia samorządy lokalne, biorą na siebie odpowiedzialność m.in. za przygotowanie kryteriów oceny strategicznej zgodności projektów, współpracę w przygotowaniu harmonogramu konkursów, realizację niektórych zadań związanych z wyborem projektów do dofinansowania, monitorowanie postępów realizacji strategii subregionalnych itp. To nowe wyzwania, ale nie jedyne, gdyż lokalne samorządy będą również beneficjentem poszczególnych działań w ramach RPO WSL, co sprawia, że stają się bardzo istotnym ogniwem w sprawnym i skutecznym wdrażaniu Programu i osiąganiu jego celów.
W rozdysponowaniu 3,5 mld euro w ramach RPO WSL uczestniczyć będą również Śląskie Centrum Przedsiębiorczości oraz Wojewódzki Urząd Pracy. Dla tych instytucji również przygotowane zostały już dokumenty, które włączą je formalnie do procesu wdrażania Programu.
Środki jakie są do dyspozycji Subregionu Północnego to ok. 104 mln euro.
Wsparcie dla Gminy Miasta Częstochowy zgodnie z przydzieloną alokacją środków skoncentrowane będzie na realizacji kilku strategicznych celów rozwojowych określonych w Strategii RIT Subregionu północnego, obejmujących uzgodnione kierunki interwencji zgodne z celami RPO WSL 2014-2020. Będzie to:
– zwiększenie udziału energii pochodzącej z OZE (odnawialnych źródeł energii)
– poprawa efektywności energetycznej w sektorze publicznym i mieszkaniowym
– niskoemisyjny transport miejski + oświetlenie
– poprawa dostępu do usług społecznych oraz aktywizacja społeczno – gospodarcza
– rewitalizacja obszarów
– szkolnictwo zawodowe
– infrastruktura społeczna
Nowością jest poszerzenie grona Beneficjentów mogących aplikować o środki z Unii Europejskiej o spółdzielnie mieszkaniowe.
Zgodnie z Porozumieniem z 6 marca 2015 r. o współpracy w sprawie opracowania i realizacji Strategii RIT dla Subregionu Północnego Gmina Miasto Częstochowa będzie pełniła funkcję Lidera RIT Subregionu Północnego we współpracy z trzema powiatami – częstochowskim, myszkowskim i kłobuckim w skład których wchodzi 30 gmin.
W województwie śląskim cztery partnerstwa subregionalne będą realizowały zadania Instytucji Pośredniczących w zakresie wdrażania Zintegrowanych i Regionalnych Inwestycji Terytorialnych (ZIT/RIT). W Subregionie Centralnym jest to Związek Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego (na razie nie podpisał porozumienia), w Subregionie Zachodnim – Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, w Subregionie Północnym – Miasto Częstochowa oraz w Subregionie Południowym – Miasto Bielsko-Biała. Taki podział subregionalny w województwie stanowi nawiązanie do realizowanych w minionej siedmiolatce Programów Rozwoju Subregionów.
Podczas uroczystości Gabriela Lenartowicz przedstawiła założenia, według których został dokonany podział środków służących realizacji instrumentu ZIT/RIT. Podkreśliła w swoim wystąpieniu, że Zarząd Województwa przeznaczył na ten cel największą w kraju pulę środków – ponad 32% alokacji Programu, to jest prawie 1 mld 108 mln euro. Za te pieniądze samorządy lokalne będą wdrażały założenia swoich strategii subregionalnych, które obejmują między innymi inwestycje w obszarach rewitalizacji, rozwoju infrastruktury edukacyjnej, przygotowania terenów inwestycyjnych, gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, podnoszenia efektywności energetycznej, podnoszenia kompetencji osób na rynku pracy, jak również wspieranie rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osoby bezrobotne, wsparcie przedsiębiorców i ich pracowników w zakresie rozwoju przedsiębiorstwa itp.
Na podstawie Porozumienia z 13 marca 2015 roku pomiędzy Zarządem Województwa Śląskiego a Gminą Miastem Częstochowa po raz pierwszy będziemy pełnić funkcję Instytucji Pośredniczącej tj. Miasto Częstochowa będzie brało czynny udział w ocenie strategicznej projektów składanych do dofinansowania w ramach konkursów dla projektów w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.
Do tego celu w ramach Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta Częstochowy zostanie utworzony Referat ds. projektów Regionalnych Inwestycji Terytorialnych.
Piątkowa uroczystość podpisania porozumień odbywała się w nowym obiekcie Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Prace nad przygotowaniem Częstochowy i całego subregionu do nowej perspektywy trwają od trzech lat. Przedstawiciele miasta nie tylko brali czynny udział w pracach nad programami i dokumentami operacyjnymi, przygotowywali też bazę projektów ze wszystkich obszarów.