Idea uruchomienia linii między Portem Lotniczym Tarbes Lourdes Pyrénées a Portem Lotniczym Katowice-Pyrzowice była tematem spotkania zorganizowanego z inicjatywy prezydenta Częstochowy, z udziałem mera Lourdes oraz zarządów lotnisk w Urzędzie Miasta Częstochowy.
– Rozmowy wyglądają obiecująco – stwierdził w czasie krótkiej konferencji prasowej prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – Myślę, że z takiego połączenia byłyby korzyści dla miast i całych regionów, branży lotniczej, a przede wszystkim dla grup turystów i pielgrzymów, których przepływ na pewno ogranicza brak szybkiej i wygodnej komunikacji samolotowej.
Mer Lourdes Jean-Pierre Artiganave mówił, że stronie francuskiej bardzo zależy na dobrych relacjach z Częstochową i – tak jak Częstochowie – na konkretnych efektach tej współpracy. Jego zdaniem Polska to duży, chłonny rynek a lotnisko w Pyrzowicach jest dobrym punktem blisko Częstochowy i aglomeracji śląskiej.
– Oczywiście muszą być powody, dla których ludzie wsiądą do samolotu, dlatego naszym celem jest nowy produkt turystyczny wspólny dla Częstochowy, Lourdes a także Fatimy – zapowiadał mer Lourdes.
Optymistami w kwestii możliwości uruchomienia nowych połączeń byli zarządcy lotnisk. Zdaniem Artura Tomasika – prezesa Zarządu GTL SA (Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice), jeżeli rozmowy z liniami lotniczymi i touroperatorami potoczą się pomyślnie, jest to możliwe już na wiosnę przyszłego roku (na początku być może w formie lotów czarterowych). Jego zdaniem jest szansa na aktywizację i zainteresowanie tym projektem segmentu rynku związanego z turystyką pielgrzymkową, zwłaszcza że transport samolotowy relatywnie tanieje.
Dyrektor Generalny Portu Lotniczego Tarbes Lourdes Pyrénées Bertrand Bilger również zadeklarował wsparcie projektu, który będzie rozwijał wymianę między mieszkańcami i tworzył warunki do rozwoju turystyki pielgrzymkowej w trójkącie Częstochowa-Lourdes-Fatima. Ważne jest, że pomysł wspierają już samorządy i porty lotnicze, teraz istotne jest, żeby przekonać do niego operatorów linii lotniczych.
Współpraca Częstochowy z Lourdes ma już długą tradycję. Umowa bliźniacza między miastami została podpisana 5 sierpnia 1990 r. Miasta współpracowały m.in. przy realizacji wspólnych projektów i przedsięwzięć promocyjnych, organizacji stażów, szkoleń i kolonii, kongresów oraz konferencji międzynarodowych, wymianie grup młodzieży, wymianie sportowej i kulturalnej.