Szukaj

Polska Akademia Dostępności

Częstochowska fundacja Widzialni stworzyła narzędzie dostosowujące strony internetowe do potrzeb niepełnosprawnych. Z darmowego serwisu można korzystać od 16 lutego.

„Polska Akademia Dostępności – wiedza, narzędzia, rozwiązania” to serwis internetowy dla podmiotów publicznych, instytucji, organizacji, biznesu i osób prywatnych, promujący dostępność stron internetowych w Polsce. System oferuje 180 darmowych wzorców pakietów stron www wraz z systemem zarządzania treścią (CMS) oraz możliwością samodzielnego wdrożenia i administrowania. Wzorce można pobrać w pakietach: strona BIP, strona internetowa z funkcjonalnością BIP i portal www.

Na stronach PAD zamieszczono także kursy e-learningowe dotyczące dostępności, tworzenia i redagowania dostępną treścią a także samouczki dotyczące obsługi paneli CMS. Umieszczone są także opisy technologii asystujących jakich używają na co dzień osoby z niepełnosprawnością, narażone na wykluczenie cyfrowe oraz przydatne narzędzia do badania dostępności serwisów i publikacje związane z tematyką dostępności. Jest to ważne szczególnie dla podmiotów realizujących zadania publiczne, które do końca maja muszą dostosować swoje internetowe serwisy do europejskiego standardu WCAG 2.0.

Serwis Polskiej Akademii Dostępności został zaprojektowany tak, aby był możliwy do obsłużenia dla jak najszerszej grupy użytkowników, niezależnie od używanej technologii, oprogramowania lub niepełnosprawności. Projekt częstochowskiej fundacji Widzialni otrzymał dofinansowanie z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Polska Akademia Dostępności funkcjonuje pod adresem: www.pad.widzialni.org

Oficjalna strona platformy e-learningowej Polskiej Akademii Dostępności: www.platforma.widzialni.org

Fundacja Widzialni zajmuje się przeciwdziałaniem wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu, umożliwiając swobodny i pełnoprawny dostęp do zasobów internetowych niezależnie od wieku użytkownika, jego niepełnosprawności, zamożności, sprzętu i oprogramowania. Fundacja współpracuje min. z Parlamentem Europejskim, MAiC, MPiPS, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Uniwersytetem Śląskim, Canal +,Microsoft, Orange, UPC.