O tym, że grypa jest niebezpieczna nie trzeba nikomu przypominać, ale o tym, że powikłania pogrypowe są jeszcze bardziej niebezpieczne zazwyczaj nikt nie pamięta i to błąd.
Można jakoś przetrwać grypę, ale organizm po jej przejściu jest niezwykle osłabiony i jego reakcja na bodźce zewnętrzne, bądź wewnętrzne może okazać się tragiczna w skutkach.
Grypa ma to do siebie, że w momencie, gdy wydaje nam się, że jej najbardziej niebezpieczny etap mamy za sobą, nagle atakuje nas jakaś poważna dolegliwość.
Gdy aura jest zmienna, tak jak w tej chwili, wirusy grypy z radością się mnożą.
Powikłania po grypie są o wiele groźniejsze niż sama grypa.
Najbardziej może ucierpieć nasze serce. Stan zapalny mięśnia sercowego po grypie, to bardzo powszechna dolegliwość. Objawy, to nasilający się ból w okolicy serca, osłabienie, przyspieszony puls, zaburzenia pracy serca i problemy z oddychaniem.
Zapalenie oskrzeli, to kolejna poważna pogrypowa konsekwencja. Symptomy, to charakterystyczny, męczący kaszel, duszność i gorączka. W efekcie może nastąpić zapalenie płuc.
Rzadko występującym powikłaniem pogrypowym jest zespół Guillaina –Barrego, który powoduje osłabienie siły mięśniowej w konsekwencji uszkodzenia nerwów obwodowych. Chorobę zawsze zwiastują zaburzenia czucia w obrębie palców rąk lub stóp oraz osłabieniem siły mięśniowej nóg, prowadzące nawet do paraliżu.
Zaniedbane leczenie grypy u wielu osób kończy się zapaleniem płuc, które jest niezwykle groźne. Ból w klatce piersiowej, suchy kaszel, wysoka gorączka, to wszystko objawy, które powinny skłonić do szybkiej wizyty u lekarza.
Po grypie utrzymuje się katar ropny? To niewątpliwie objaw zapalenia zatok. Dochodzący do tego ból głowy i gorączka, to sygnał, że konieczne jest leczenie antybiotykami.
Następne schorzenie będące następstwem grypy, to zapalenie ucha, które skutkuje szumem i bólem ucha oraz gorączką. Mogą pojawić się również nudności, zawroty głowy. Konieczne jest natychmiastowe leczenie, ponieważ w następstwie może pojawić się trwałe uszkodzenie słuchu, zapalenie nerwu trójdzielnego lub nawet opon mózgowych.
Grypa może się również skończyć zapaleniem rdzenia kręgowego, objawiającym się bólami głowy, gorączką, bólami pleców, osłabieniem mięśni i czucia w kończynach dolnych.
Rzadką konsekwencją grypy jest zespół Rey’a. charakteryzujący się nieżytem dróg oddechowych i przewodu pokarmowego oraz objawami neurologicznymi.
Po przejściu grypy może dopaść nas również ostra niewydolność nerek. Problemy z oddawaniem moczu, wymioty, brak łaknienia i ogólne osłabienie, to objawy, których nie należy bagatelizować.
Grypę należy wyleżeć w łóżku, pijąc duże ilości płynów i stosując się do zaleceń lekarza, jeśli zależy nam na tym, by szybko wrócić do zdrowia bez powikłań pogrypowych.