Zioła prowansalskie to nic innego jak mieszanina kilku ziół znanych i cenionych za swoje właściwości smakowe, aromatyczne, ale także lecznicze. Każdy ze składników znanej mieszaniny wydobywa z potraw niezwykły smak i jednocześnie wzbogaca danie o wartości zdrowotne. Przedstawiamy przepis na zioła prowansalskie i wyjaśniamy, dlaczego warto stosować je w kuchni!
Czym są zioła prowansalskie?
Nazwa ziół prowansalskich wywodzi się od Prowansji, regionu położonego w południowej-wschodniej Francji. Zioła te nic innego jak prosta kompozycja kilku znanych ziół, które po dokładnym ususzeniu i rozdrobnieniu łączy się w odpowiednich proporcjach.
Mieszanka ta zyskała uznanie niemal na całym świecie głównie ze względu na intensywny i wyjątkowy smak. Ziołami prowansalskimi możemy przyprawiać zarówno dania mięsne, jak i wegetariańskie. Pasują także do zup, sosów, sałatek i potraw z grilla. Z powodzeniem zastępują sól i wpływają korzystnie na układ trawienny.
Przepis na zioła prowansalskie
Składniki:
- 4 łyżki suszonych liści rozmarynu,
- 3 łyżki suszonych liści majeranku,
- 2 łyżki suszonych liści tymianku,
- 3 łyżki suszonych liści cząbru,
- 1 łyżeczka suszonych liści szałwii,
- 2 łyżki suszonych liści lawendy (opcjonalnie, składnik ten nie znajduje się w klasycznych ziołach z Prowansji).
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Przechowujemy w ciemnym i chłodnym miejscu do 4 miesięcy. W niektórych kompozycja ziół prowansalskich możemy znaleźć także bazylię, oregano (lebiodkę) oraz miętę.
Właściwości ziół prowansalskich
Podstawową zaletą dodawania ziół prowansalskich jest ich smak i zapach, ale także liczne właściwości lecznicze, które wykazuje każdy ze składników kompozycji. Zioła w połączeniu wpływają korzystnie na trawienie, dlatego warto przyprawiać nimi potrawy ciężkostrawne, ale nie tylko.
Do najważniejszych właściwości ziół z klasycznej kompozycji należą m.in.:
- Rozmaryn – usprawnia krążenie, łagodzi nerwy, wpływa korzystnie na pamięć i koncentrację. Napary z rozmarynu mogą być stosowane przy dolegliwościach trawiennych.
- Majeranek – stosowany jest przy niestrawności, pobudza wydzielanie żółci i soków trawiennych, działa także lekko rozkurczowo.
- Tymianek – wykazuje silne działanie antybiotyczne, działa rozkurczowo i wspomagająco przy dolegliwościach górnych dróg oddechowych. Doskonale sprawdza się w przypadku objawów niestrawności, takich jak wzdęcia, gazy i skurcze.
- Cząber – zawiera wiele cennych witamin i minerałów, działa antyseptycznie, moczopędnie, przeciwzapalnie i przeciwbólowo;
- Szałwia – działa odkażająco, wpływa korzystnie na funkcje mózgu, poprawia nastrój, pamięć i koncentrację.
- Lawenda – działa uspokajająco, jest stosowana przy dolegliwościach żołądkowych. ziołom prowansalskim nadaje przyjemny aromat.